Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków na wybudowanie świetlicy wiejskiej

0 1044

Gmina po zakończeniu inwestycji nie wykorzystywała świetlicy do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, tym samym dokonując zakupów towarów i usług związanych z realizacją inwestycji, nie działała w charakterze podatnika VAT. Oznacza to, że nie ma ona prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonanych w celu wybudowania świetlicy wiejskiej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2014 roku nr IPTPP2/443-481/14-4/PR.

Sytuacja Podatnika

Gmina, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, wykonuje zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Gmina w latach 2011-2013 poniosła wydatki na wybudowanie przedmiotowej świetlicy w miejscowości .... Inwestycja polegająca na wybudowaniu świetlicy wiejskiej została zakończona w 2013 roku. Oddanie do użytkowania ww. świetlicy nastąpiło 22.08.2013. Świetlica w ... była współfinansowana w ramach Programu „Odnowa i rozwój wsi” na lata 2007-2013. Gmina zamierza dokonać stosownej korekty co do odliczenia podatku naliczonego związanego z wybudowaniem ww. świetlicy.

Od samego początku (zgodnie z założeniami) nabywane towary i usługi do wybudowania przedmiotowej świetlicy miały być wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu i opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Po raz pierwszy najem przedmiotowej świetlicy nastąpił 30.12.2013 roku. Obiekt jest w stałej dyspozycji do wynajmu - jest stale ogrzewany, sprzątany, utrzymywana jest jego infrastruktura wewnętrzna i otoczenie.

Jednocześnie nie istnieje obiektywna możliwość odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje związanymi z ww. Wydatkami. Faktury dokumentujące poniesione wydatki związane z realizowaną inwestycją polegającą na budowie przedmiotowej świetlicy zostały wystawione na Gminę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w odniesieniu do wydatków związanych z wybudowaniem ww. świetlicy przysługuje Gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego w proporcji jaką Gmina ustali w związku z jej wykorzystaniem do sprzedaży opodatkowanej, jak i niepodlegającej opodatkowaniu zgodnie z art. 86 ust. 7b ustawy o VAT?

  2. Czy w związku z faktem, że ww. świetlica w całości jest wykorzystywana do sprzedaży opodatkowanej, jak i niepodlegającej opodatkowaniu, jest w ciągłej gotowości do wynajmu i zdaniem Gminy wynajęcie jej tak samo prawdopodobne jak i wykorzystanie na cele statutowe można uznać, że współczynnik, o którym w art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wynosi 50%?

  3. Czy jeżeli ww. świetlica zawsze będzie podlegała wynajmowi w całości, dopóki Gmina nie wycofa uchwały o wynajmie oraz będzie też wykorzystywana do celów statutowych to nie będzie konieczności dokonywania korekty, o której mowa w art. 90a ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ współczynnik określający stopień jej wykorzystania nie ulegnie zmianie?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze uregulowania zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy, należy stwierdzić, że Gmina, nabywając towary i usługi celem realizacji przedmiotowej inwestycji polegającej na budowie świetlicy wiejskiej, która od momentu oddania jej do użytkowania nie była wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie nabywała towarów i usług do działalności gospodarczej i tym samym nie działała w charakterze podatnika podatku VAT.

Z całokształtu opisu sprawy wynika, że nabycie towarów i usług służących do wybudowania przedmiotowej świetlicy nie miało w żadnym stopniu związku z działalnością gospodarczą, gdyż wybudowaną świetlicę po oddaniu jej do użytkowania Gmina wykorzystywała do czynności pozostających poza zakresem podatku VAT. Podnoszona okoliczność kwestii „zamiaru” wykorzystania inwestycji, w niniejszej sprawie nie może decydować o prawie do odliczenia. Należy bowiem zauważyć, że świetlica została wynajęta po uprzednim wykorzystaniu jej do czynności niepodlegających. Oznacza to, że w chwili nabycia towarów i usług w trakcie realizacji inwestycji, Gmina nie działała w charakterze podatnika VAT. Nawet późniejsza zmiana przeznaczenia (oddanie w najem świetlicy) nie spowodowała powstania prawa do odliczenia VAT, gdyż prawo takie powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny (art. 167 dyrektywy 2006/112/WE).

Reasumując Wnioskodawca ponosząc wydatki inwestycyjne celem budowy świetlicy wiejskiej, nie nabył nigdy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług dla potrzeb budowy tej świetlicy, a zatem nie istnieje podatek, który Wnioskodawca może odliczyć.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.