Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 28, 2012

Prawo do odliczenia podatku VAT przez parafię

0 930

Kościelna osoba prawna, prowadząca niegospodarczą działalność statutową, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od zakupów związanych z realizacją zadania w ramach funduszy europejskich.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 31 stycznia 2012 r. numer ITPP2/443-1611/11/AJ.

Sytuacja podatnika

Parafia wystąpiła o dofinansowanie zadania w ramach funduszy europejskich. Wnioskodawca prowadzi niegospodarczą działalność statutową i w tym zakresie nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ustawy Ordynacja podatkowa. Prowadzona działalność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma w przedmiotowej sprawie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług, ponieważ nie jest czynnym podatnikiem tego podatku i prowadzi tylko niegospodarczą działalność statutową.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy potwierdził stanowisko Wnioskodawcy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym zarejestrowanym podatnikom podatku od towarów i usług oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż Parafii nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ poniesione wydatki nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi. Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co wyklucza możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawcy nie przysługuje również prawo otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż środki, o które się ubiega nie są środkami, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, czyli środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, w stosunku do których przysługuje zwrot VAT naliczonego.

Podstawa prawna: art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.