Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

December 1, 2014

Prawo do odliczenia podatku VAT z faktury za ścieki

0 805

Jak rozliczyć fakturę za ścieki, na której widnieje dopłata przez gminę, czy istnieje prawo odliczenia podatku VAT z takiej faktury w całości?

ODPOWIEDŹ

O ile transakcja udokumentowana fakturą powinna podlegać opodatkowaniu, czynny podatnik podatku VAT wykorzystujący nabyte usługi do wykonywania czynności opodatkowanych, ma prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze.

UZASADNIENIE

Zasada nadrzędna określająca prawo odliczenia podatku naliczonego została zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z kolei kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z faktur otrzymanych przez podatnika (art.86 ust.2 pkt 1). Jednocześnie na mocy art. 88 ust.4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług,

  • towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika, których następstwem jest określenie podatku należnego. Powyższa norma prawna podkreśla zasadę neutralności podatku od towarów i usług. W jej następstwie wyłącza się możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Jednocześnie pamiętać trzeba, że zgodnie z art.88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z kolei, co do zasady, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W przypadku zatem, gdy dopłata przekazywana jest w celu sfinansowania świadczenia konkretnych usług - istnieje bezpośredni związek między otrzymaną dopłatą a świadczeniem usług i ich ceną - to stanowi ona obrót w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Skutkuje to m.in. tym, że dopłata opodatkowana jest według takiej stawki jak czynność, której dotyczy.

W opisanej zatem przez Państwa sytuacji należałoby rozważyć, czy kwota dopłaty do ścieków winna być opodatkowana. Bowiem w sytuacji, gdy czynność ta nie powinna podlegać opodatkowaniu, nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tak wystawionej faktury. Powyższe dotyczy oczywiście czynnego podatnika VAT, który zakupione towary lub usługi wykorzysta do czynności opodatkowanych.

Agnieszka Kołodziejczak