Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 6, 2015

Prawo do odliczenia podatku w związku z realizacją imprez plenerowych

0 1053

Centrum Kultury i Sportu nie może odliczyć podatku od wydatków na realizacje imprezy plenerowej dla mieszkańców Gminy, ponieważ związek wydatków na nagłośnienie z uzyskaniem przychodów ze sprzedaży stanowisk handlowych nie jest bezpośredni i bezsporny, a tylko od takich wydatków można dokonać odliczenia podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 kwietnia 2015 roku nr IBPP3/4512-104/15/MN.

Sytuacja Podatnika

Centrum Kultury i Sportu jest Samorządową Instytucją Kultury wpisaną w Rejestrze Instytucji Kultury Urzędu Miasta i Gminy. Centrum jest czynnym podatnikiem podatku VAT rozliczającym się proporcją, albowiem oprócz usług opodatkowanych świadczy także usługi zwolnione z podatku VAT.

Statutowym celem Instytucji jest świadczenie usług kulturalno-sportowo-rekreacyjno-turystycznych na rzecz ludności miasta i gminy. Podstawowe zadania to organizowanie różnego rodzaju imprez kulturalnych (koncerty, spektakle teatralne, turnieje tańca, itp.) imprez sportowych i turystycznych a także świadczenie innych usług kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych dla mieszkańców gminy.

Ze względu na fakt, iż w trakcie nieodpłatnych imprez świadczone są usługi opodatkowane polegające na promocji i reklamie sponsorów oraz wynajem stanowisk handlowych, Podatnik nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych na organizację imprezy kosztów np. nagłośnienia, ochrony, dekoracji odrębnie do czynności opodatkowanych czy czynności niepodlegających opodatkowaniu.

Stąd wątpliwości Podatnika budzi kwestia prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w ramach wydatków poniesionych na realizację imprez plenerowych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując przedstawioną sytuację Dyrektor powołał się na brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, zasada ta wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jak zauważył Dyrektor głównym celem organizowania dużych imprez plenerowych dla mieszkańców miasta przez Centrum, jest prowadzenie działalności statutowej, niepodlegającej opodatkowaniu. Podatnik wyraźnie wskazał, że jego celem statutowym jest m.in. świadczenie usług kulturalnych. Zatem w takim przypadku, podatek naliczony od wydatków poniesionych na organizacje tych imprez nie może uprawniać do odliczenia w zakresie, w jakim dotyczy działalności, która ze względu na brak jej gospodarczego charakteru nie należy do zakresu stosowania ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ odliczenie podatku naliczonego jest dopuszczalne tylko w takim zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.

W omawianych okolicznościach nie występuje związek przyczynowo-skutkowy, który decydowałby o prawie do odliczenia podatku od zakupów nabywanych w ramach realizowanych imprez plenerowych. O ile nie można wykluczyć, że wspomniane zakupy mogą przyczynić się do uzyskania sprzedaży opodatkowanej, tym niemniej jednak, związek ten nie jest bezpośredni, dostrzegalny i bezsporny, a tylko taki pozwalałby na zrealizowanie przez Wnioskodawcę prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z organizacją imprezy.

Stąd Dyrektor uznała, że od takich wydatków ogólnych wymienionych i niezwiązanych bezpośrednio i wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi nie jest możliwe dokonanie odliczenia w żadnej części gdyż celem ich poniesienia nie jest w pierwszej i najważniejszej kolejności wykonanie czynności opodatkowanych, bowiem te powstają niejako przy okazji czynności niepodlegających opodatkowaniu wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach realizacji zadań statutowych.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.