Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 22, 2018

Prawo do odliczenia podatku z faktury od podwykonawcy

0 1157

Otrzymanie faktury z podatkiem VAT od podwykonawcy, który wykonuje utrzymanie dróg krajowych, daje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.293.2018.1.JP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca ma zawartą umowę z Skarbem Państwa GDDKiA - reprezentowanym przez GDDKiA. Umowa jest zawarta na całoroczne, kompleksowe utrzymanie dróg krajowych administrowanych przez GDDIK wraz z kompleksowym utrzymaniem dróg krajowych administrowanych. Wnioskodawca wystawia fakturę na kompleksowe wykonanie tej usługi ze stawką 23%. VAT na rzecz Zamawiającego. Na podstawie umowy podwykonawca, który wykonuje prace na jednym z odcinków dróg, które są utrzymywane w ramach tej umowy, również kompleksowo wystawia Wnioskodawcy za te usługi fakturę. Wnioskodawca na całość tych prac wystawia fakturę na GDDKiA ze stawką 23% jako usługę kompleksową. Zarówno Wnioskodawca jak i podwykonawca są czynnymi podatnikami VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi czy dokonując zakupu ww. usług od podwykonawcy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury za ww. usługi.

Stanowisko Dyrektora

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest podstawowym i fundamentalnym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. Z orzecznictwa TSUE wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie nie może być ograniczone ani pod względem czasu, ani pod względem zakresu przedmiotowego. Trybunał zwraca uwagę, że właśnie zasada odliczenia podatku naliczonego zapewnia uzyskanie neutralności podatku.

Istotna jest intencja nabycia, jeśli dany towar/usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy (art. 88 cyt. ustawy) lub aktów wykonawczych.

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy stwierdzić, że w przypadku, gdy nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT to Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionej usługi.

Jak wynika z opisu sprawy związek taki występuje. Wnioskodawca wskazał, że wykonuje szerszy zakres prac niż podwykonawca. Za świadczone usługi (polegające na kompleksowym utrzymaniu dróg krajowych administrowanych – przez GDDiK wraz z wszystkimi elementami) wystawia fakturę ze stawką VAT 23%. Ponadto zarówno podwykonawca jak i Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

Nabywane od podwykonawcy usługi utrzymania dróg na jednym z odcinków, jak wskazano we wniosku są opodatkowane stawką 23%. Zatem Wnioskodawca nabywając usługę od podwykonawcy świadczy z jej wykorzystaniem czynności opodatkowane podatkiem VAT. W konsekwencji skoro nabywane przez Wnioskodawcę usługi od podwykonawcy są opodatkowane stawką 23% oraz usługi te są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT to Wnioskodawcy, z uwagi na związek nabytej usługi ze świadczeniem opodatkowanym podatkiem VAT, przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabytej od podwykonawcy usługi na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy i przepis art. 86 ust. 3a pkt 2 nie będzie mieć zastosowania w sprawie.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.