Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

January 30, 2012

Prawo do odliczenia przez biuro turystyczne VAT od wydatków administracyjnych

0 905

Biuro turystyczne dla którego podstawą opodatkowania jest marża, nie może odliczać podatku VAT w przypadku towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty, natomiast wydatki związane z funkcjonowaniem biura należy rozliczać na zasadach ogólnych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej numer IPTPP2/443-416/11-4/JN z 2 listopada 2011 roku

Sytuacja podatnika

Podstawą opodatkowania biura usług turystycznych jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. (art. 119 ust. 1 ustawy o VAT). Na podstawie art. 119 ust. 4 ustawy o VAT nie przysługuje mu obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty tj. usługi hotelowe, gastronomiczne, transportowe itp. wchodzące w skład oferty turystycznej dla klienta.

Ponadto Wnioskodawca nabywa towary i usługi na potrzeby związane z utrzymaniem i prowadzeniem biura. Do czerwca 2011 roku podatek VAT od towarów i usług był płacony w całości od uzyskanej marży według prowadzonej ewidencji nabycia i sprzedaży usług turystycznych, bez potrąceń podatku naliczonego związanego z kosztami utrzymania i prowadzenia biura. Następnie, biuro zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem czy zakupy kosztowe ponoszone w związku z prowadzoną działalnością, tj. opłata za wynajem lokalu, opłata za energię elektryczną, telefon, internet, zakup sprzętu biurowego itp., mogą stanowić podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług daje podatnikom prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże art.119 ust.4 ustawy zastrzega, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje w sytuacji szczególnej procedury przy świadczeniu usług turystyki zgodnie z art. 119 ust. 1, w stosunku do towarów i usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty. Ww. przepis art. 119 ust. 4 ustawy o VAT nie pozbawia natomiast podatnika świadczącego usługi turystyki opodatkowane na zasadach marży prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z tzw. kosztami ogólnymi działalności, pod warunkiem, że nabywane w tym celu towary i usługi wykorzystywane będą do czynności opodatkowanych.

 

Podstawa prawna: art.86 ust.1, art.119 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.