Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 10, 2012

Prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu bankowozu oraz paliwa do jego napędu

0 965

Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia bankowozu, który nie będzie wykorzystywany tylko do czynności wynikających z przeznaczenia powyższego pojazdu. W konsekwencji Podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do jego napędu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2012 roku nr IPTPP4/443-282/12-4/JM.

Sytuacja podatnika

 Do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która prowadzi działalność w zakresie najmu powierzchni handlowych. Za świadczone usługi pobiera wynagrodzenie w gotówce. Dla zapewnienia bezpiecznego przewozu gotówki do oddziału banku zamierza zakupić w 2012 roku dostosowany do tych celów pojazd. Spółka zakupi seryjny samochód osobowy, w którym dokona zmian dostosowując go do wymagań rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, co zostanie potwierdzone certyfikatem udzielonym przez Instytut oraz zaświadczeniem Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu potwierdzającym dokonanie wymaganych zmian i spełnienie wymogów powołanego rozporządzenia kwalifikującym pojazd jako samochód specjalny z przeznaczeniem: bankowóz typu C. Powołane dokumenty stanowić będą podstawę do zarejestrowania samochodu jako samochodu specjalnego.

Jednocześnie Spółka zaznaczyła, iż nie zamierza świadczyć usług przewozu gotówki na rzecz innych podmiotów.

W związku z powyższym Spółka zadała następujące pytania:

  • Czy po dokonaniu zakupu opisanego wyżej samochodu, spółce cywilnej przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę wynikającego z faktury zakupu podatku naliczonego?

  • Czy od dokonywanych zakupów paliwa do wyżej opisanego samochodu spółce przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o wynikające z faktur zakupu kwoty podatku naliczonego?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu, regulują odpowiednio przepisy art. 3 oraz art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym - zwanej dalej ustawą nowelizującą.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie tej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

W ust. 2 ww. art. 3 wskazano, iż przepis ust. 1 nie dotyczy:

  • pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

  • pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

  • pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do niniejszej ustawy;

  • pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

  • przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

    • odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

    • oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 3 ust. 3 ustawy nowelizującej).

Z powyższych regulacji wynika, że obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenia wynikające z art. 3 ustawy nowelizującej nie mają zastosowania m.in. do pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do tej ustawy. Pojazdami tymi są:

  • Agregat elektryczny/spawalniczy,

  • Bankowóz,

  • Do prac wiertniczych,

  • Koparka, koparko-spycharka,

  • Ładowarka,

  • Do oczyszczania dróg,

  • Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

  • Pomoc drogowa,

  • Do zimowego utrzymania dróg,

  • Żuraw samochodowy,

  • Pogrzebowy,

pod warunkiem, że pojazdy te spełniają warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, zawarte w odrębnych przepisach.

W świetle art. 4 ustawy nowelizującej, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Zatem sam fakt nabycia samochodu specjalnego – bankowozu, nie będzie uprawniał Spółkę do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu, jak również prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu tego typu samochodu. Skoro bowiem prawo to przysługuje w związku z zakupem pojazdu o specjalnym przeznaczeniu i nabyciem paliwa do jego napędu, wykorzystywanie bankowozu do celów innych niż jego przeznaczenie, wyklucza możliwość skorzystania z niego. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu (np. bankowozu) i podatek naliczony przy zakupie paliwa służącego do jego napędu, pojazd ten winien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne. Jako przykład organ podatkowy wskazał wykorzystywanie bankowozu do świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych. Nie jest natomiast taką działalnością prowadzenie przez Spółkę działalności w zakresie wynajmu pomieszczeń handlowych, z którym wiąże się przewożenie m.in. gotówki do oddziału banku lub innego odpowiedniego miejsca zainkasowanej gotówki.

Podstawa prawna: art. 3 ust.1 i ust. 2 i art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.