Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

September 2, 2014

Prawo do odliczenia VAT od budowy przez Gminę przydomowych oczyszczalni ścieków

0 895

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków jest uzależniona od wpłat dokonanych przez mieszkańców. Wpłaty te są wynagrodzeniem dla Gminy z tytułu świadczenia przez nią usług i tym samym są one opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Późniejsze przeniesienie własności oczyszczalni na mieszkańców będzie dokonane na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Tym samym nie będzie ono stanowić odrębnej czynności prawnej i jeśli nie będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem, nie powinno być opodatkowane podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2014 nr ITPP1/443-495/14/DM

Sytuacja Podatnika

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego wykonuje zadania publiczne określone przepisami prawa. W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina w 2013 r. poniosła wydatki na realizację inwestycji polegającej na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest indywidualną instalacją do oczyszczania ścieków dla danej nieruchomości.

Niniejsza inwestycja była realizowana z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Z”, w ramach środka 4 objętego osią priorytetową – Z. Podatek VAT nie był kosztem kwalifikowalnym. Faktury VAT związane z realizacją przedmiotowej inwestycji były wystawiane na Gminę jako nabywcę.

Jednocześnie zgodnie z zawartą umową, po 5 latach przydomowe oczyszczalnie ścieków zostaną przekazane właścicielom nieruchomości, na rzecz których zostały wybudowane.

Zgodnie z umowami darowizny, mieszkańcy zobowiązali się do wpłaty kwoty pieniężnej w wysokości 3500,00 zł na rachunek bankowy Gminy, którą to kwotę pieniężną Gmina zobowiązała się przeznaczyć na realizację inwestycji polegającą na budowie przydomowych oczyszczalni ścieków.

W związku z powyższym Gmina zadała pytania:

  1. Czy wniesione przez mieszkańców kwoty pieniężne na podstawie umowy darowizny można uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez Gminę usług i w związku z tym będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarowi usług?

  2. Czy Gmina ma prawo do odliczania podatku VAT wynikającego z faktur VAT dokumentujących wydatki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków?

  3. Czy w przypadku gdy Gmina przeniesie własność oczyszczalni wówczas taka transakcja nie będzie stanowić odrębnej czynności opodatkowanej VAT, ale będzie stanowić element całościowej usługi świadczonej przez Gminę na rzecz mieszkańców, natomiast w przypadku gdyby Gmina z tytułu przeniesienia własności pobrała opłatę w związku z przeniesieniem własności, wówczas taka opłata będzie zwiększać podstawę opodatkowania VAT?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. W zaistniałej sytuacji pomiędzy świadczeniem, do którego zobowiązała się Gmina i przekazanymi na jego realizację środkami pieniężnymi przez mieszkańców istnieje bezpośredni związek.

Tym samym wpłaty dokonane przez mieszkańców Gminy stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez Gminę usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości otrzymanych przez Gminę środków.

Odnosząc się do drugiego pytania, stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Tym samym należy uznać, że jeżeli wydatki ponoszone na inwestycję są powiązane z działalnością opodatkowaną Gminy, wówczas przysługuje jej pełne prawo do. odliczenia podatku VAT.

Stąd po zawarciu z mieszkańcami umów cywilnoprawnych dojdzie do odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego, oraz mając na uwadze, że Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT warunki uprawniające Gminę do odliczenia podatku zostaną spełnione.

Odpowiadając na trzecie pytanie w przypadku gdy Gmina przeniesie własność oczyszczalni wówczas taka transakcja nie będzie stanowić odrębnej czynności opodatkowanej VAT ale będzie stanowić element całościowej usługi świadczonej przez Gminę na rzecz mieszkańców.

W związku z faktem, że na rzecz Gminy mieszkańcy zobowiązali się do zapłaty określonych kwot, świadczenie takie powinno być opodatkowane VAT. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z umową dochodzić ma do przeniesienia własności oczyszczalni na rzecz mieszkańców, należy uznać, że czynność ta wynika z tego samego stosunku prawnego.

Podstawa prawna: art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.