Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 3, 2017

Prawo do odliczenia VAT od mediów wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym

0 939

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w swoim gospodarstwie rolnym oraz domowym wykorzystuje energię, wodę i gaz, która służy mu do działalności produkcyjnej własnego mleka. 70% zużywa do produkcji, 30% stanowi zużycie do gospodarstwa domowego. Podatnik nie ma osobnych liczników, ma jedno rozliczenie w formie odczytu wspólnego zarówno do działalności rolniczej jak i gospodarstwa domowego. Czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych mediów (woda, energia, gaz) w gospodarstwie rolnym?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za energię, wodę i gaz w takim zakresie, w jakim wykorzystywane są do działalności rolniczej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z ww. przepisu wynika zatem, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Z kolei, gdy podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Z powyższych regulacji wynika, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, która związana jest z czynnościami opodatkowanymi. Nie ma natomiast prawa do odliczenia w stosunku do czynności, które korzystają ze zwolnienia bądź nie podlegają opodatkowaniu, a także w takiej części która wykorzystywana jest na potrzeby własne niezwiązane z działalnością gospodarczą.

W przedstawionej sytuacji podatnik w 70% zużywa media do produkcji mleka, a 30% zostaje spożytkowane na cele prywatne w gospodarstwie domowym. Czytelnikowi będzie zatem przysługiwało prawo do odliczenia tylko w tej części, która wykorzystywana jest do produkcji mleka w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w wysokości 70%. W pozostałej części wykorzystywanej na prywatne potrzeby Czytelnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z zakupem energii, gazu i wody.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86 ust.2 pkt 1, art. 86 ust. 10, ust.10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT.