Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 2, 2014

Prawo do odliczenia VAT od nabywanych usług hotelowych i gastronomicznych

0 877

Jeśli firma która jest sp z o. o. wysyła prezesa który nie ma umowy o pracę lub pracownika w celu negocjacji i podpisania kontraktu z klientem na kilka dni do innej miejscowości to czy spółka z o.o. może odliczyć VAT od noclegu w hotelu? Nadmienię, że jest to główny koszt firmy, która wysyła pracowników również za granicę w celu negocjacji i zawierania umów. Oprócz tego firma wysyła pracowników do prac w innych miejscowościach którym opłaca hotel i wyżywienie czy można odliczyć VAT od takich kosztów?

ODPOWIEDŹ

Nie, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie przesłanki pozytywne  oraz nie wystąpią sytuacje, które wyłączają prawa do odliczenia. Prawo do odliczenia ma tylko czynny podatnik i tylko w przypadku ścisłego powiązania zakupu z transakcjami opodatkowanymi. Jednakże z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

A zatem ustawa o VAT wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Ograniczenie prawa do odliczenia VAT wynikające ze wskazanych przepisów nie wykracza poza zakres dopuszczalny na mocy art. 17 ust. 6 VI dyrektywy oraz art. 176 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej na podstawie których Polski ustawodawca miał prawo utrzymać ograniczenie wynikające z wymienionego wyżej art. 88 ust.1 pkt 4 lit.b.

W tym miejscu chcielibyśmy wskazać, iż przedsiębiorstwa wysyłające pracowników stale w jedno miejsce powinny przemyśleć kwestię stałego najmu nieruchomości w tym miejscu. W takim przypadku nie dochodzi do nabycia usługi noclegowej, lecz usługi najmu lokalu bądź nieruchomości. W takiej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia VAT.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy