Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 31, 2012

Prawo do odliczenia VAT od nakładów na inwestycję przekazywaną aportem

0 1134

W sytuacji, gdy Gmina realizuje inwestycję polegającą na budowie sieci wodociągowej, którą zamierza wnieść w formie aportu do innej Spółki, przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPP1/443-748/11/AW z 4 sierpnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawcą jest Gmina, która w ramach realizacji zadań własnych zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, przystąpiła do realizacji zadania polegającego na budowie sieci wodociągowej. Budowaną sieć wodociągową w latach 2010-2013 Gmina zamierza wnieść w formie aportu do Spółki z o. o. Gmina jest członkiem Związku Międzygminnego d/s Wodociągów i Kanalizacji, w skład którego wchodzą cztery gminy. Związek ten jest organem założycielskim dla Spółki. Wspomniana infrastruktura wodociągowa, przed wniesieniem do Spółki w formie aportu, stanie się w przypadku inwestycji, rzeczowym trwałym majątkiem Gminy o wartości poniesionych nakładów na jego wytworzenie. Wniesienie do Spółki omawianego aportu zostanie udokumentowane wystawioną przez Gminę fakturą VAT na całą wartość wnoszonej w formie aportu inwestycji według stawki 23% należnego podatku.

W związku z powyższym, Gmina zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej o potwierdzenie, że przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi oraz, że ma ona prawo do dokonania korekty deklaracji VAT za okres, w którym otrzymała fakturę w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi i do odliczania VAT naliczonego na bieżąco.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję czynności podlegającej opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przedstawionej sytuacji, wniesienie wytworzonego w efekcie realizacji projektu mienia w formie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów.

Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z ww. inwestycją realizowaną w latach 2010-2013, jednak z tego prawa nie skorzystała, mimo że nabywane towary i usługi związane były z wykonaniem czynności opodatkowanej, jaką - co do zasady - od 1 grudnia 2008 roku jest wniesienie aportu. Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia bowiem zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia.

Jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy o VAT wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W przedmiotowej sprawie Gminie przysługuje prawo do bieżącego dokonywania odliczenia podatku VAT naliczonego od nakładów inwestycyjnych ponoszonych w latach 2010-2013 na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ zakupione towary i usługi będą związane z czynnością opodatkowaną, jaką jest aport.

Biorąc także pod uwagę przepisy prawa podatkowego, Gminie przysługuje również prawo do złożenia korekty deklaracji poprzez dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nieodliczonego uprzednio podatku VAT od towarów i usług zakupionych po dniu 1 grudnia 2008 roku, związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji w trybie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT z uwzględnieniem przepisu art. 86 ust. 15 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 15 ust. 1, ust. 2 i ust. 6, art. 86 ust. 1, ust. 10 pkt 1, ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.