Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

November 5, 2012

Prawo do odliczenia VAT od środków trwałych użyczonych wspólnikom

0 946

Spółka z o.o. ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 21 sierpnia 2012 roku nr IPTPP4/443-338/12-5/BM.  

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca - spółka z o.o jest grupą producentów owoców i warzyw oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż hurtowa owoców, w które Spółka zaopatruje się u udziałowców będących jednocześnie sadownikami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nieodpłatnie udostępnia środki trwałe wykorzystywane przez członków grupy producentów przy zbiorze, przechowywaniu i transporcie owoców. Cechą charakteryzującą działalność grupy producentów są wzajemne dwustronne i ekwiwalentne świadczenia pomiędzy Spółką a udziałowcami. Obowiązek wzajemnych świadczeń wynika z ustawy o grupach producentów owoców i warzyw, a także idącymi za ustawą zasadami umowy Spółki. Z jednej strony producenci mają obowiązek sprzedaży swoich płodów przez Spółkę, co uniemożliwia im negocjowanie cen z innymi podmiotami - takie świadczenie niewątpliwie ma wymiar finansowy. Z drugiej strony Spółka, aby wypełnić zapisy ustawy i umowy Spółki, które zobowiązują ją do zaopatrzenia się w maszyny i urządzenia, nabywa środki trwałe, które wspomagają proces organizacji sprzedaży począwszy od zbioru owoców w sadach, transportu do chłodni, poprzez przechowywanie w chłodni do sortowania, pakowania i transportu towarów do odbiorcy.

Środki trwałe zakupione przez Spółkę umożliwiają optymalny proces sprzedaży, który w przypadku grupy producentów zaczyna się już w momencie zbioru owoców, Spółka zapewnia sobie konieczne zaopatrzenie w owoce pochodzące od producentów z grupy, będące następnie przedmiotem realizowanych przez Spółkę kontraktów handlowych w odpowiedniej ilości i spełniające określone wymogi jakościowe w odpowiednim czasie. Zakupione przez Spółkę środki trwałe służą unowocześnieniu procesów: zbioru, transportu, przechowywania, sortowania oraz pakowania, co ma bezpośredni wpływ na uzyskanie i utrzymanie wysokich standardów jakościowych oferowanych owoców, możliwość konkurowania na wymagających rynkach i negocjowania wyższych cen sprzedaży. Taka optymalizacja procesu jest korzystna zarówno dla Spółki jak również dla udziałowców/producentów. Nabyte środki trwałe były, są i będą wykorzystywane wyłącznie do zbioru, przechowywania i transportu owoców przez członków grupy w związku z działalnością gospodarczą Spółki.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy ma prawo do odliczenia podatku VAT od środków trwałych zakupionych i udostępnionych wspólnikom na podstawie umowy użyczenia.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z przepisu art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Ustawodawca stworzył podatnikowi pra wo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (art. 88 ust. 4 ustawy). Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny czyli to, że:

• Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i działa jako grupa producencka zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami;

• zakupione przez Spółkę środki trwałe służą unowocześnieniu procesów: zbioru, transportu, przechowywania, sortowania oraz pakowania owoców, co ma bezpośredni wpływ na uzyskanie i utrzymanie ich wysokich standardów jakościowych, możliwość konkurowania na wymagających rynkach i negocjowania wyższych cen sprzedaży;

• nabyte środki trwale były, są i będą wykorzystywane wyłącznie do zbioru, przechowywania i transportu owoców przez członków grupy w związku z działalnością gospodarczą Spółki;

• nabyte środki trwałe stanowią nadal własność Spółki; • przychody ze sprzedaży warzyw i owoców są deklarowane w deklaracji VAT organ podatkowy uznał, że zakupione środki trwałe są związane ze sprzedażą opodatkowaną i Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

Podstawa prawna: art.86 ust.1, z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a, art.88 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.