Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Prawo do odliczenia VAT od usług nabywanych od Poczty

0 917

Podmiot świadczący usługi doręczania przesyłek nabywanych od Poczty ma prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych, ponieważ usługi świadczone przez ten podmiot podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki VAT wynoszącej 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2014 roku nr ILPP2/443-224/12/14-S/AKr.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza nabyć usługę od publicznego operatora pocztowego.

Usługa ta polega na przemieszczeniu i doręczeniu przesyłek nierejestrowanych opatrzonych adresem w obszarach miejskich (miastach powiatowych i miastach powyżej 10 tys. mieszkańców). Usługa świadczona jest na zasadach określonych w zawieranych z klientami umowach, na warunkach, o których mówi ustawa Prawo Pocztowe, tak jak wszystkie usługi niemające charakteru powszechnego, znajdujące się w ofercie usługowej Operatora publicznego.

Zgodnie z ogólnymi założeniami świadczenia usługi Przesyłka, usługa ta dostępna jest dla wszystkich kontrahentów, którzy spełniają określone wymagania. Są to minimalne kryteria ilościowe (ilość przesyłek nadawanych przez jednego nadawcę w jednym punkcie pocztowym) i jakościowe (przesyłki nierejestrowane, o określonych wymiarach i wadze, posortowane i przygotowane w określony, zunifikowany sposób).

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia na zasadach ogólnych naliczonego podatku VAT wykazanego na fakturze za nabywane od Poczty usługi Przesyłka, jeśli usługa ta zostanie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na względzie przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe uznać należy, że nabywane usługi nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że usługi „Przesyłka” świadczone przez Pocztę Polską na rzecz Wnioskodawcy nie stanowią powszechnej usługi pocztowej, skutkiem czego – w świetle art. 132 ust. 1 lit. a Dyrektywy oraz wyroku C-357/07 – powinny być traktowane jako opodatkowane VAT, a nie jako zwolnione od podatku od towarów i usług.

W celu stwierdzenia czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury niezbędne jest nie tylko ustalenie do wykonywania jakich czynności będą wykorzystywane towary i usługi udokumentowane tą fakturą, ale również stwierdzenie, czy nie występują przesłanki negatywne wskazane m.in. w art. 88 ust. 3a ustawy.

Stąd prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Jednocześnie nabywane od Poczty usługi mają służyć Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Z kolei, jak ustalono powyżej przedmiotowe usługi nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy, lecz będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powołane powyżej przepisy prawa oraz wskazane elementy zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że Wnioskodawcy w związku z nabyciem usługi „Przesyłka (…)” będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Uprawnienie takie wynika z faktu, że faktura dokumentująca zakup ww. usługi będzie zawierała podatek naliczony, który może stanowić podstawę odliczenia podatku od zakupu, a ponadto - jak wskazano wyżej - zakupiona usługa nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy, lecz stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku od podatku od towarów i usług.