Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 5, 2012

Prawo do odliczenia VAT od usług prawniczych prowadzących do otrzymania odszkodowania

0 893

Podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług profesjonalnej obsługi prawnej, w zakresie ochrony praw autorskich, polegających na dochodzeniu odszkodowania szkody wyrządzonej Spółce, sprowadzającej się do bezprawnego rozpowszechniania utworów, natomiast przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od kosztów pośrednich, mających związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i niepodlegającymi opodatkowaniu.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443-251/12-4/PR z dnia 29 czerwca 2012 roku.  

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca zawiera z producentami filmów umowy o prowadzenie dystrybucji filmów, na podstawie których uzyskuje wyłączną licencję na dystrybucję filmu. Zgodnie z jej treścią wszelkie naruszenia praw autorskich i praw licencyjnych do filmu w imieniu producentów i swoim będzie ścigać Wnioskodawca, który w tym zakresie może korzystać z pomocy firm prawniczych, organizacji i instytucji zarządzania prawami autorskimi, a także zajmującymi się ściganiem przestępstw w zakresie prawa autorskiego i naruszania praw licencyjnych. Umowa określa zasady rozliczenia wpływów z tytułu zadośćuczynienia ze strony osób naruszających prawa autorskie, które w imieniu stron uzyskał Wnioskodawca. W wyniku podziału całości wyegzekwowanego odszkodowania, które jak wskazuje Wnioskodawca nie podlega opodatkowaniu, 10% wpływów zatrzyma Spółka z tytułu kosztów ogólnych prowadzonego zadania. Ponadto, od pozostałej kwoty 90% wpływów z odszkodowania Spółka odlicza dla siebie koszty bezpośrednie jakie poniosła prowadząc zadanie, w tym koszty obsługi prawnej, koszty delegacji służbowych, koszty działań informacyjno- -promocyjnych zniechęcających do naruszeń, koszty współdziałania z organami ścigania oraz koszty archiwizowania dokumentów. Pozostała kwota odszkodowania jest przekazywana producentom. W wykonaniu przedstawionych zobowiązań umownych Wnioskodawca korzysta z usług wyspecjalizowanej Kancelarii Prawnej, która ustala zakres naruszeń, osoby sprawców oraz doprowadza do zawarcia z nimi ugody (przedsądowej lub sądowej) określającej wysokość odszkodowania oraz egzekwuje należności z tytułu odszkodowania. Wnioskodawca uściślił, iż podstawą prawną dochodzonego odszkodowania, o którym mowa we wniosku jest art.79 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Naruszyciel płaci odszkodowanie na podstawie ugody zawartej przez kancelarię prawną posiadającą stosowne pełnomocnictwo.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej z zapytaniem czy ma prawo od odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Kancelarię oraz z faktur dokumentujących inne koszty związane ze ściganiem naruszeń praw autorskich i licencyjnych zgodnie z Umową.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy mając na uwadze dyspozycję art.86 ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazał, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie dwa warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Brak jest możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT). Istotny jest więc związek pomiędzy zakupami a działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT prowadzoną przez Wnioskodawcę.

Podatnik w pierwszej kolejności winien ustalić, jaka część ponoszonych wydatków związana jest wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi i dokonywać w całości odliczenia podatku naliczonego, a jaka część jest związana z czynnościami zwolnionymi i niepodlegającymi opodatkowaniu i w tej części nie dokonywać w ogóle odliczenia podatku naliczonego (tj. dokonać tzw. bezpośredniej alokacji podatku naliczonego). Dopiero w przypadku, gdy dla danych wydatków nie jest możliwe wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, w celu prawidłowej realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnik może zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w art.90 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem organu podatkowego, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę polegające na nabyciu usług profesjonalnej obsługi prawnej, w zakresie ochrony praw autorskich, polegających na dochodzeniu odszkodowania szkody wyrządzonej Spółce, sprowadzającej się do bezprawnego rozpowszechniania utworów, mają związek wyłącznie z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu, gdyż bezpośrednim skutkiem ich działania jest otrzymanie odszkodowania, które, co przyjęto w przedmiotowej sprawie za element stanu faktycznego, pozostaje poza opodatkowaniem podatkiem VAT. W konsekwencji powyższego, w odniesieniu do powyższych wydatków Spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Odnosząc się pozostałych wydatków szczegółowo wymienione we wniosku, które są wydatkami pośrednimi tj. mającymi związek zarówno z czynnościami opodatkowanymi świadczonymi przez Wnioskodawcę, jak również z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu (odszkodowania), organ podatkowy uznał, iż w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.