Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , TRANSPORT

April 30, 2012

Prawo do odliczenia VAT od usług przewozowych świadczonych dla Gminy

0 992

Gmina dzierżawi tereny Spółce, której jest większościowym udziałowcem. Czynsz dzierżawny dokumentowany jest fakturami VAT i opodatkowany stawką podatku 23%. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą a Spółką działaniem Spółki jest wykonywanie usług w zakresie przewozu osób na terenie Gminy, poprzez utworzenie osobnej linii samorządowej całorocznej oraz plażowej i działkowej w sezonie dla mieszkańców Gminy, aby ułatwić dojazd do pobliskich miejscowości gminnych. Wielkość zamówienia określona jest w kilometrach i opłata za 1 wozokilometr wraz z opłatami dodatkowymi stanowi przychód dla Przewoźnika, który wykonuje na własny koszt bilety oraz system ich sprzedaży. Rozliczenie następuje miesięcznie na podstawie wystawianych faktur przez Przewoźnika na Gminę wraz z harmonogramem o przejechanych wozokilometrach na poszczególnych liniach objętych zamówieniem. Czy Spółka postępuje prawidłowo opodatkowując VAT otrzymane od Gminy wynagrodzenie? Czy Gmina może skorzystać z odliczenia VAT z faktur otrzymanych od Przewoźnika?

ODPOWIEDŹ

Przewoźnik postępuje prawidłowo opodatkowując VAT otrzymane od Gminy wynagrodzenie, jednakże Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług przewozowych opisanych w pytaniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.8 ust.1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1, ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym jednym z organizatorów publicznego transportu zbiorowego jest gmina. Zgodnie natomiast z art.4 ust.1 pkt 8 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym operatorem publicznego transportu zbiorowego może być samorządowy zakład budżetowy oraz przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na linii komunikacyjnej określonej w umowie.

W opisanym przez Państwa przypadku Spółka, która jest przedsiębiorcą uprawnionym do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, zawarła z Gminą jako organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Zatem pomiędzy stronami zaistnieje więź o charakterze zobowiązaniowym, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stanowi świadczenie usługi. Otrzymywane przez Spółkę, zgodnie z zawartą umową wynagrodzenie za świadczenie usług przewozowych, proporcjonalne do ilości przejechanych kilometrów (wg ustalonej stawki za 1 kilometr), jest wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, które podlega opodatkowaniu VAT.

Rozliczenie 1 wozokilometra na podstawie przejechanych kilometrów stanowi niewątpliwie dla Spółki dokonującej przewozów kwotę należną z tytułu świadczenia usług, a zatem, w świetle art.29 ust.1 ustawy o VAT, stanowi obrót podlegający opodatkowaniu VAT.

Przedstawione powyżej stanowisko potwierdza indywidualne interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o numerze IBPP4/443-1468/11/AZ z 29 grudnia 2011 roku. Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez nich do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych usług przewozowych, musimy się zastanowić, czy nabywając te usługi Gmina występuje w charakterze podatnika VAT i czy usługi te służą Gminie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane,z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art.7 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, do zadań własnych gminy należą między innymi sprawy lokalnego transportu zbiorowego. Również cytowana już wyżej ustawa o publicznym transporcie zbiorowym nakłada na gminę obowiązki organizatora publicznego transportu zbiorowego.

Zatem, w opisanej w pytaniu sytuacji, Gmina, zlecając przewoźnikowi świadczenie usługi transportowej działa jako organ władzy publicznej w zakresie realizacji zadań nałożonych przepisami prawa, a w konsekwencji nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług, a zatem nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku od tych zakupów.

Nie można również uznać, że nabycie usług transportowych służy wykonaniu przez Gminę czynności opodatkowanej, jaką jest dzierżawa terenu przewoźnikowi. Nabycie przedmiotowych usług służy bowiem realizacji zadań nałożonych na Gminę przepisami prawa, a nie dokonaniu czynności cywilnoprawnej, jaką jest dzierżawa. Bez względu na to, czy Gmina dokonywałaby przedmiotowej dzierżawy czy nie, i tak byłaby zobowiązana przepisami prawa do nabycia lub realizacji usług transportowych. Gmina ma natomiast prawo do odliczenia VAT od ewentualnych wydatków związanych z dzierżawą terenu.

Ewa Konarska