Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY

December 3, 2012

Prawo do odliczenia VAT od wydatków na Biuletyn Informacji Publicznej

0 994

Jednostka budżetowa, w której pracuję, otrzymuje fakturę VAT za utrzymanie i obsługę na serwerze Biuletynu Informacji Publicznej. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z tej faktury ?

ODPOWIEDŹ

Prawo odliczenia podatku od towarów i usług z faktury VAT za utrzymanie i obsługę na serwerze Biuletynu Informacji Publicznej uzależnione jest od związku tego wydatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.  

UZASADNIENIE

Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) – to ujednolicony system stron internetowych, stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej dla osób zainteresowanych funkcjonowaniem konkretnej instytucji publicznej czy sposobem załatwienia określonej sprawy. Zasady publikacji informacji w BIP regulują m.in. przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Jednostkami budżetowymi – zgodnie z brzmieniem art.11 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych – są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Na mocy przepisu §13 ust.1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy:

• jednostkami budżetowymi,

• samorządowymi zakładami budżetowymi,

• jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podatnik ma więc prawo do odliczania podatku naliczonego w zakresie , w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie należy prześledzić treści, jakie są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeżeli treści te są związane wyłącznie z wykonywaniem czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, Czytelnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury za utrzymanie i obsługę na serwerze Biuletynu Informacji Publicznej. Jeżeli treści te są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej te wydatki. Jeżeli jednak Jednostka budżetowa, wykonuje zarówno działalność opodatkowaną jak i zwolnioną od VAT (tzw. „działalność mieszaną”), zobowiązana jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz w stosunku do których takie prawo nie przysługuje.

W praktyce bardzo często występują sytuacje, gdy przyporządkowanie poniesionych wydatków jedynie do czynności opodatkowanych lub zwolnionych z VAT nie jest możliwe, a tak jest gdy obsługa serwera Biuletyn Informacji Publicznej służy jednocześnie czynnościom opodatkowanym lub zwolnionym, a czasami również czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, to stosownie do przepisu art.90 ust.2 ustawy o VAT podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o podatku VAT). Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Należy pamiętać, że czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT nie mogą wpływać na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdy podatek jest ustalany przy użyciu proporcji. Gdy podatnik wykonuje czynności niepodlegające opodatkowaniu i opodatkowane (inne niż zwolnione), proporcja będzie wynosić 100% (taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 24 października 2011 roku, sygn. akt I FPS 9/10). Z wyroku wynika także, co należy rozumieć przez czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Iwona Porez