Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

July 5, 2016

Prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych w ramach świadczeń wzajemnych

0 1017

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą podpisała z osobą fizyczną umowę o wynajem - użyczenie budynku gospodarczego na okres 2 lat. Uzgodnienia pomiędzy stronami są takie, iż wynajmujący nie pobiera opłaty za najem (użyczenie) a korzystający wstawi bramę segmentową do tego pomieszczenia. Korzystający - osoba prowadząca działalność gospodarczą zakupił bramę segmentową jako nabywca tego produktu (czynny podatnik VAT), za kwotę 9.890,01 zł. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odliczenia VAT z faktury zakupu bramy segmentowej?

ODPOWIEDŹ

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej zakup bramy, pod warunkiem, że zakup ten służy działalności opodatkowanej podatnika. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, że brama ta stanowi rzeczową formę zapłaty w ramach świadczenia wzajemnego, co oznacza, że jest to odpłatna dostawa towarów podlegająca obowiązkowi opodatkowania podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Z przekazanych informacji wynika, że pomiędzy właścicielem budynku gospodarczego a podatnikiem zachodzą świadczenia wzajemne (ekwiwalentne), których nie należy pojmować jako świadczenia nieodpłatne. Osoba fizyczna będąca właścicielem budynku gospodarczego przekazała swoją nieruchomość do użytkowania podatnikowi VAT na okres dwóch lat w zamian za co podatnik ma dokonać zakupu i montażu bramy segmentowej do tego pomieszczenia. Nie jest to więc umowa użyczenia, która co do zasady ma charakter nieodpłatny.

Analizując opisaną sytuację w zakresie podatku dochodowego, należy stwierdzić, że po stronie podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie występuje świadczenie nieodpłatne, gdyż z postanowień umownych wynika, że w zamian za korzystanie z budynku ma w nim zamontować bramę segmentową. Innymi słowy za korzystanie z nieruchomości przedsiębiorca ma uiścić zapłatę w formie rzeczowej w postaci bramy, a zatem nie jest to świadczenie nieodpłatne i nie rodzi przychodu podatkowego po stronie tego podatnika.

Wartość świadczeń wzajemnych pomiędzy stronami umowy jest równoważna wartości zakupionej bramy garażowej. Zakup i montaż bramy podatnik powinien potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym i dokonywać odpisów amortyzacyjnych do chwili upływu dwuletniego okresu najmu pomieszczenia gospodarczego. W zakresie podatku VAT, ponieważ Czytelnik posiada tytuł prawny (umowę) do dysponowania budynkiem gospodarczym na cele swojej działalności, zatem przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu bramy segmentowej, pod warunkiem, że zakup ten, zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) będzie służył działalności opodatkowanej wykonywanej przez podatnika.

Jednocześnie proszę pamiętać, że dostawę towarów w ramach świadczeń wzajemnych z jaką mamy w tym przypadku do czynienia należy opodatkować podatkiem VAT. Zgodnie bowiem z art.5 ust.1 pkt 1 UPTiU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na gruncie przepisów ustawy o VAT dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegają opodatkowaniu tylko wówczas, gdy mają charakter odpłatny (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi nieodpłatnych świadczeń zrównanych z czynnościami świadczonymi odpłatnie).

Wynagrodzenie (zapłata) może mieć postać zarówno świadczenia pieniężnego, rzeczowego (towar lub usługa otrzymana jako zapłata), albo mieszaną – zapłata w części pieniężna a w części rzeczowa. Zatem dla uznania czynności za odpłatną, musi zaistnieć możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego, stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność. Jak już wcześniej wspomniano opisane świadczenia wzajemne mają charakter odpłatny - zapłata w tym przypadku ma charakter rzeczowy.

Reasumując, Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionej bramy (o ile zakup służy działalności opodatkowanej), oraz ma obowiązek opodatkować dostawę tej bramy, dokonaną w ramach świadczenia wzajemnego.

Dorota Mróz

Biegły Rewident

Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1 i art.86 ust.1 ustawy o VAT.