Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 3, 2012

Prawo do odliczenia VAT od zakupów przed rejestracją

0 857

Podatnik ma prawo do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP4/443-318/12-2/BM z dnia 25 lipca 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie produkcji i sprzedaży mebli. Jest to pierwsza działalność gospodarcza Wnioskodawcy. Wnioskodawca złożył we właściwym Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne VAT-R deklarując rezygnację ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust.1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług i stając się czynnym podatnikiem VAT. Jednocześnie na tym samym zgłoszeniu Wnioskodawca dokonał wyboru składania deklaracji VAT za okresy kwartalne (VAT-7K).

W miesiącach poprzedzających rozpoczęcie działalności (tj. październik, listopad i grudzień 2011 r.) Wnioskodawca dokonywał zakupów na faktury VAT maszyn, urządzeń i narzędzi drobnych ściśle i wyłącznie związanych z profilem działalności Wnioskodawcy, były to m.in. pilarka tarczowa-zagłębiarka, odkurzacz przemysłowy, przecinarka do metalu oraz narzędzia drobne typu wtyczki, przewody, płaskowniki, kształtowniki oraz usługa instalacji systemu alarmowego w siedzibie (stolarni) firmy Wnioskodawcy.

Pierwszą deklarację VAT-7K przez niewiedzę Wnioskodawca złożył po terminie, 10 lutego 2012 roku, kolejną, za II kwartał 2012 roku już terminowo. W obu wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym z przeniesieniem na kolejne okresy rozliczeniowe. Wnioskodawca dodał, że usługi jakie wykonuje opodatkowane są stawką podatku VAT 23%.

W związku z powyższym, Podatnik zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej z zapytaniem czy przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur wystawionych przed datą rejestracji w zakresie VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W świetle przedstawionego w interpretacji stanu prawnego, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy będą związane z przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny wyłącznie do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego.

Organ podatkowy wskazał, że należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Realizacja tego prawa następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć – najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa – wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika.

Reasumując, Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, zawarty w cenie nabycia maszyn, urządzeń i drobnych narzędzi oraz usług ściśle związanych z profilem działalności Wnioskodawcy, opodatkowanej 23% stawką podatku VAT, dokonanych przed datą rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. W celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia podatku koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe, w których Wnioskodawca otrzymywał faktury VAT dokumentujące przedmiotowe zakupy, lub odpowiednio za dwa kolejne okresy rozliczeniowe - zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT – po uprzednim złożeniu aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym Wnioskodawca wskaże okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik podatku VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami. Jednakże podatek naliczony dotyczący zakupów, o których mowa we wniosku winien być wykazany w miesięcznych deklaracjach VAT-7. Realizacja prawa do odliczenia za październik, listopad i grudzień 2011 roku nie może być dokonana w deklaracji kwartalnej, bowiem wyboru tej metody rozliczania podatku Wnioskodawca dokonał w dniu 29.12.2011 roku, czyli metodą kasową Wnioskodawca może się rozliczać począwszy od I kwartału 2012 roku.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 10 pkt 1, ust. 11, ust. 16, art. 88 ust. 4, art. 96 ust. 5, art. 99 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.