Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

October 31, 2015

Prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z planowaną działalnością rolniczą

0 830

Osoba prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponadto dzierżawi ziemię na której w przyszłości planuje uprawiać kiszonki i inne specjały a następnie je sprzedawać. Nie będzie korzystać z opodatkowania na zasadzie rolnika ryczałtowego. Obecnie ponosi koszty związane z użyźnianiem gleby takie jak np. zakup wapna. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może odliczać na zasadach ogólnych VAT od wydatków poniesionych w związku z dzierżawioną ziemią?

  1. Czy ww. wydatki winny być ujmowane w rejestrach VAT związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą czy też trzeba prowadzić inne rejestry, ewentualnie jakie?

  2. Czy w przypadku zakupu maszyn rolniczych również będzie miał prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT?

  3. Czy należy składać jakieś dodatkowe deklaracje VAT w związku z odliczaniem podatku VAT od wyżej wymienionych zakupów, tzw. rolniczych?

  4. Czy sprzedaż wyprodukowanych surowców również będzie ujmowana w rejestrach i deklaracji VAT-7 związanych z działalnością gospodarczą?

ODPOWIEDŹ

Prawo do odliczenia wynika z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług i jest ono uwarunkowane wykorzystaniem nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Z obowiązujących przepisów ustawy o VAT wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.

  • odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz

  • gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Podstawą systemu VAT jest zasada neutralności. Wynika z niej zasadnicza możliwość odliczenia kwot VAT naliczonego zapłaconego na poprzednim etapie obrotu. Jeżeli zatem zakup np. wapna, maszyn rolniczych będzie służył sprzedaży opodatkowanej, nawet w przyszłości, to przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W takiej bowiem sytuacji spełniona będzie podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. I to niezależnie, czy związek ma miejsce w teraźniejszej działalności, czy jest związany z przyszłą sprzedażą.

Tak więc, odnośnie odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy nie nastąpiła jeszcze sprzedaż, ważne jest, aby w momencie odliczania podatku naliczonego od ponoszonych wydatków przedsiębiorca wiedział, że zakupy te będą w przyszłości związane z czynnościami opodatkowanymi.

Wydatki winny być ujmowane w rejestrach VAT związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z obowiązujących przepisów nie wynika obowiązek prowadzenia innych rejestrów. Zatem w tym przypadku nie trzeba (ale można, jeśli taka forma będzie dla przedsiębiorcy czytelniejsza) prowadzić innych - osobnych rejestrów. Nie ma obowiązku składania dodatkowych deklaracji VAT w związku z odliczaniem podatku VAT od ww. zakupów.

Sprzedaż wyprodukowanych surowców również należy rozliczyć w rejestrach i deklaracji VAT-7 prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą.

WAŻNE: Prosimy pamiętać, że w omawianym przypadku, aby osoba mogła korzystać z prawa do odliczenia od zakupów związanych z przyszłą działalnością rolniczą, należy złożyć aktualizację VAT-R, w której należy zaznaczyć rezygnację z opodatkowania na zasadzie rolnika ryczałtowego.

Jan Falkowski