Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

February 1, 2015

Prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa

0 1183

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby działalności gospodarczej nabyłem samochód i otrzymałem fakturę VAT. Z dowodu rejestracyjnego wynika, iż jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 643 kg, liczba miejsc 5, kategoria pojazdu N1G oraz nr świadectwa homologacji (fizycznie nie posiadam dokumentu homologacji). Czy mam prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego VAT od zakupu paliwa do tego samochodu?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli samochód jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych, to posiada Pan prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego przy zakupie paliwa do tego samochodu.UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2014 roku (wprowadzone  ustawą z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) ograniczają odliczanie podatku VAT od wydatków (w tym również paliwa) ponoszonych w związku z zakupem i eksploatacją niektórych pojazdów samochodowych – do wys. 50%.

Z art.86a wynikają dwie podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w wysokości 50% i 100%. Prawo do odliczenia wydatków w wysokości 100% przysługuje w stosunku do pojazdów samochodowych, wymienionych w art.86a, ust.3 ustawy o VAT tj.:

  • wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika ;

  • konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie oraz

  • do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

W pozostałych przypadkach odliczenie zostało ograniczone do wysokości 50% podatku naliczonego. Jednak biorąc pod uwagę zapis art. 12 ust. 1 w/w ustawy nowelizującej  obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 roku paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:

  1. samochodów osobowych;

  2. innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a/    1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, b/    2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg, c/    3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg. Jak stanowi ust. 2 ww. artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy pojazdów samochodowych wykorzystywanych przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 1 pkt 2, są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1(art.12 ust.3 ustawy nowelizującej).

Powyższe oznacza, iż dopiero od zakupów paliwa do tych samochodów, dokonanych od 1 lipca 2015 roku, podatnikom będzie przysługiwało prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego. Z zapytania wynika, iż ładowność samochodu wynosi 643 kg, a liczba miejsc dla 5 osób,  zatem powyższe uregulowanie Pana nie dotyczy.

Z tego względu jeżeli przedmiotowy samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, należy przyjąć, iż posiada Pan  prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego od wydatków dotyczących nabycia paliwa do jego napędu.

Ryszard Bielik