Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

August 30, 2017

Prawo do odliczenia VAT od zakupu usługi cateringowej

0 954

Czy od zakupu usługi cateringowej dla pracowników (nie są to posiłki profilaktyczne) można odliczyć VAT? Co z podatkiem należnym? Są to zupy dla pracowników, którzy pracują w specjalnym zespole projektowym w godzinach pracy.  Chodzi o to, aby byli cały czas ze sobą - integracja i burza mózgów również podczas posiłków ... :)

ODPOWIEDŹ

Czytelnik nabywając usługi cateringowe dla pracowników ma prawo do odliczenia podatku VAT. Jednocześnie, nieodpłatne przekazanie posiłków dla pracowników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Podkreślić należy, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług gastronomicznych, ani usług cateringowych. Należy zatem posłużyć się rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 282/ 2011 z 15 marca 2011 roku ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 6 usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy. Za usługi cateringowe i restauracyjne nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.

Usługi gastronomiczne i cateringowe związane są z dostarczaniem posiłków, jednak na gruncie podatku VAT różnią się miejscem świadczenia (miejscem spożycia posiłków). Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany (np. w restauracji). Natomiast usługa cateringowa, zgodnie ze Słownikiem języka polskiego PWN, polega na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw lub na organizacji przyjęć. Usługi kateringowe polegają na świadczeniu poza lokalem usługodawcy. Należy zatem uznać, iż catering nie jest tożsamy z usługą gastronomiczną, w związku z czym podatnik nabywający usługi cateringowe ma prawo do odliczenia podatku VAT.

Takie same stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, w interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/443-7/14-4/JN z dnia 19 marca 2014 roku, w której stwierdził, że: „w powołanym przepisie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, wyłączającym prawo do odliczenia podatku naliczonego, ustawodawca wymienił usługi noclegowe oraz gastronomiczne, tym samym nie zostało wykluczone prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu usług cateringowych”.

Jednocześnie, nieodpłatne przekazanie posiłków nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Przekazania tego nie można uznać za przekazanie towarów (ani świadczenie usług) na cele osobiste pracowników, o którym mowa w art. 7 ust. 2 i art.8 ust. 2 ustawy o VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług pozostałych należy wykazać w pozycji 45 wartość netto i w pozyci 46 podatek naliczony.

Jan Keler

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.