Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

March 1, 2017

Prawo do odliczenia VAT przez Gminę poniesionych nakładów na ogrzewanie udostępnianych świetlic

0 981

Gmina jest właścicielem budynków, w których są świetlice wiejskie. Na podstawie umowy użyczenia z Domem Kultury Gmina przekazała świetlice do bezpłatnego używania - czynność nieopodatkowana VAT. Według umowy użyczenia biorący w użyczenie zobowiązuje się administrować użyczonymi świetlicami wraz z pomieszczeniami pomocniczymi w imieniu Gminy, zobowiązuje się również do wykonywania bieżących remontów na własny koszt oraz pokrywania kosztów związanych ze zwykłym ich utrzymaniem (opłaty za energię, zużycie wody, wywóz nieczystości, ubezpieczenie). Dom Kultury jest dotowany przez Gminę, ewentualne dochody ze świetlic czerpie Dom Kultury. Gmina nie wystawia faktur za udostępnianie świetlic osobom trzecim. Czy Gmina może odliczyć VAT z faktur za wykonanie centralnego ogrzewania w świetlicach?

ODPOWIEDŹ

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego za wykonanie centralnego ogrzewania, bowiem zakup ten nie jest związany z czynnościami opodatkowanymi.

UZASADNIENIE

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w art.86 ust.1 ustawy o podatku VAT. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w stosunku do tych nabyć, które są dokonywane przez podatnika VAT i które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że Gmina nie spełnia podstawowego warunku dającego prawo do odliczenia, bowiem wykonanie centralnego ogrzewania jest związane z czynnościami nieopodatkowanymi VAT. Zatem Gmina nie posiada możliwości zrealizowania prawa do odliczenia podatku z tytułu wykonania centralnego ogrzewania w świetlicach.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 nie wykazuje się nabycia, które nie daje prawa do odliczenia.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.86 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.