Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2013

Prawo do odliczenia VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na najem

0 921

Czy nabywając nowy samochód osobowy marki Audi o wartości około 200 tys zł w środki trwałe firmy można odliczyć z faktury w cały VAT zakładając, że samochód ten będzie wynajmowany wraz z kierowcą do przewozu osób w innej firmie, jak również używany na potrzeby własne w swojej firmie? Jaka kwota netto i ubezpieczenia będą podlegały amortyzacji?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie można odliczyć w całości podatku naliczonego przy nabyciu nowego samochodu osobowego, który będzie wynajmowany i jednocześnie używany na potrzeby własnej firmy.

UZASADNIENIE

W okresie od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2013 roku zasady odliczania VAT naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych regulują przepisy art.3-6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym

W art.3 ust.1 w/w ustawy postanowiono, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego podlegająca odliczeniu, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust.2. Z kolei art.3 ust.2 pkt 7 cytowanej ustawy stanowi, iż powyższe ograniczenie nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a. odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b. oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Nabywając samochód osobowy co do zasady macie Państwo prawo do odliczenia podatku w ograniczonej wysokości (60%, nie więcej niż 6.000,-zł). W opisanym przypadku można zastanowić się nad tym, czy nie moglibyście Państwo odliczyć całości podatku w oparciu o art.3 ust.2 pkt 7 lit.b cytowanej ustawy, zgodnie z którym ograniczenie prawa do odliczenia nie ma zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, a nabywany samochód jest przeznaczony wyłącznie na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Jak wynika z zapytania, nowy samochód osobowy marki Audi będzie wynajmowany do przewozu osób w innej firmie, jak również używany na potrzeby własne w Państwa firmie. W takim przypadku, nie można zastosować przepisu art.3 ust.2 pkt 7 lit.b ustawy z 16 grudnia 2010, gdyż z przepisu tego wyraźnie wynika, że ograniczenia w odliczaniu VAT nie mają zastosowania, gdy samochód jest przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na cele najmu, dzierżawy, lesingu lub umów o podobnym charakterze przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Odnośnie pytania dotyczącego amortyzacji, zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego. W przypadku zakupu samochodu, za wartość początkową uważa się cenę nabycia, którą jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania i pomniejszona o podatek VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy podatek ten nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje prawo do jego odliczenia. Do kosztów, które zwiększają wartość początkową dla celów amortyzacji, mogą zostać zaliczone, między innymi, koszty ubezpieczenia samochodu w drodze, jak również odsetki naliczone do dnia przekazania pojazdu do używania (w przypadku, gdy zakup jest finansowany kredytem lub pożyczką).

Regulacje ustawowe wprowadzają jednak pewne ograniczenia w przypadku amortyzacji podatkowej samochodów osobowych o wartości przekraczającej określony limit. Zgodnie z przepisami, nie uznaje się bowiem za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro (przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania). Nie stanowią także kosztów uzyskania przychodu składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote polskie według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Powyższe limity będą dotyczyły zakupionego przez Pana samochodu o wartości około 200 tysięcy złotych.

Iwona Porez