Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 2, 2014

Prawo do odliczenia VAT w zwiazku z uczestnictwem w programie „społecznej odpowiedzialności biznesu”

0 889

Usługi lub towary nabywane w celu realizacji działań edukacyjnych, zdrowotnych i kulturalnych przeprowadzanych w ramach ogólnej strategii, działającej w zgodzie z doktryną społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), stanowią wydatki marketingowe. Działania te przekładają się bezpośrednio na wizerunek firmy, pośrednio więc na generowanie obrotu. Tym samym istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupów.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 29 lipca 2014 roku Nr ILPP1/443-353/14-2/AW.

Sytuacja Podatnika

„A” S.A. posiada status podatnika podatku od towarów i usług, a sprzedaż podstawowa, polegająca na kopalnictwie rud miedzi oraz na produkcji z tych rud i innych metali, podlega opodatkowaniu VAT według stawek innych niż zwolniona.

W ramach prowadzonej działalności Spółka angażuje się w programy z zakresu CSR, czyli tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu, która przejawia się budowaniem pozytywnych i trwałych relacji zarówno z partnerami społecznymi, jak i biznesowymi. CSR, gwarantuje lojalność klienta, podnosi wiarygodność firmy w oczach jej współpracowników, partnerów handlowych, jak i władz, i społeczności lokalnych.

Przejawem wskazanej powyżej działalności Wnioskodawcy jest podjęcie przez Spółkę działań w trzech obszarach:

  1. Program „a” obejmuje edukację w zakresie biznesu. Podstawowym zamiarem jest prezentacja firmy jako lidera przekazującego swoje doświadczenia i edukującego polski biznes. Program realizowany jest poprzez cykl konferencji oraz warsztatów przy udziale wybitnych ekspertów i przedstawicieli firm, mających doświadczenie związane z ekspansją zagraniczną.

  2. Program „b” obejmuje promocję ochrony zdrowia. W ramach tego projektu Spółka informuje społeczność lokalną o wpływie jaj działalności na środowisko oraz o czynnościach jakie podejmuje w celu ochrony srodowiska. Natomiast działalność prozdrowotna obejmuje np. zajęcia z Nordic Walkingu dla seniorów, lekcje pływania dla dzieci z regionu miedziowego, badania na zawartość ołowiu we krwi wśród dzieci, turnusy "zielonej szkoły".

  3. Program „c” obejmuje działanie w obszarze kultury. Podjęte działania mają na celu upowszechnianie marki „A”. W ramach tego Projektu Spółka planuje: utworzenie strony internetowej, zaprojektowanie znaku graficznego/logo, zorganizowanie corocznej Gali, podczas której zostaną nagrodzone wybitne projekty w dziedzinie kultury, wydanie publikacji promującej i dokumentującej zaangażowanie „A” w tworzenie i upowszechnianie kultury.

Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na nabycie towarów i usług związanych z realizacją powyższych obszarów, dokumentowane są fakturami wystawionymi dla „A” przez inne podmioty gospodarcze – podatników VAT. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych do realizacji działań Spółki opisanych w niniejszym wniosku?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Dodatkowo zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Odnosząc powołane wyżej regulacje prawne do przedstawionego we wniosku opisu sprawy należy stwierdzić, że poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na realizację 3 programów, o których mowa we wniosku, nie mają bezpośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, jednakże – poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki (np. w zakresie strategii marketingowej) – pośrednio mają związek z uzyskaniem przez Spółkę obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi zatem na fakt, że nabyte towary i usługi przeznaczone do realizacji 3 Programów mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT, w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy i Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług.

Podsumowując, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług przeznaczonych do realizacji działań Spółki opisanych w niniejszym wniosku, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.