Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

October 9, 2015

Prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nakłady na realizację inwestycji

0 1090

W związku z tym, że nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania zakupionych towarów i usług (odpłatne udostępnienie wybudowanego obiektu - dzierżawa) przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od faktur dokumentujących poniesione nakłady na budowę w latach 2013-2014, poprzez dokonanie korekty zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11 września 2015 roku nr IBPP3/4512-466/15/ASz.

Sytuacja Podatnika

Z. działając w imieniu Gminy Miejskiej realizował w latach 2013-2014 zadanie inwestycyjne w ramach zadań statutowych jednostki budżetowej Gminy Miejskiej polegające na budowie budynku zaplecza, garażu, wiaty dla zawodników, boiska wraz z zagospodarowaniem, drogi wewnętrznej, ogrodzenia, monitoringu, instalacji solarnej wraz z zakupem pierwszego wyposażenia.

Wnioskodawca rozpoczynając budowę N. nie miał prawa do obniżenia na bieżąco podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z jej realizacją, bowiem początkowo zamiarem Wnioskodawcy nie było wykorzystywanie obiektu dla celów działalności gospodarczej. Na etapie prowadzonej inwestycji Wnioskodawca podjął decyzje o wykorzystaniu N. do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ostatecznie wybudowany obiekt oddano w dzierżawę na czas nieoznaczony i zgodnie z zawartą umową wystąpi sprzedaż opodatkowana. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nakłady na realizację N. w latach 2013-2014 tj. przed i po podpisaniu umowy dzierżawy?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne należy stwierdzić, że skoro w przedmiotowej sprawie w trakcie realizacji inwestycji podjęto decyzję o zmianie jej przeznaczenia i znajduje to odzwierciedlenie w dokumentacji Wnioskodawcy, to Wnioskodawca ma prawo do korekty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu. Prawo to wynika (obok ogólnego przepisu art. 86 ust. 1) z przepisu art. 91 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem korekty, o której mowa w ust. 5-7 tego artykułu, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2 (m.in. środka trwałego), zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.

Należy wskazać, że w przedmiotowym przypadku w zakresie trybu dokonania korekty zastosowanie znajduje przepis art. 91 ust. 7d ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi więc na związek dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową N. Tym samym Wnioskodawca ma prawo do skorygowania nieodliczonego podatku VAT przez dokonanie korekty kwoty podatku naliczonego na zasadach wynikających z powołanych wyżej przepisów.

Korekty ww. podatku naliczonego związanego z zakupami dokonanymi przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu wykorzystania N. należy dokonać w całości, jednorazowo w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia zakupionych towarów i usług.

Natomiast w odniesieniu do zakupionych towarów i usług po podjęciu decyzji o zmianie sposobu wykorzystania N., Wnioskodawcy przysługiwało (przysługuje) prawo do odliczenia podatku naliczonego w trakcie realizacji inwestycji „na bieżąco”, tj. zgodnie z powołanym art. 86 ust. 10 i 11 w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Podstawa prawna: art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.