Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 3, 2017

Prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych po zmianie stawki opodatkowania

0 1029

Spółka prowadzi usługi podwykonawcze dla towarzystw ubezpieczeniowych. W związku ze zmianą przepisów z dniem 1 lipca 2017 rozpoczęła rozliczanie usług według stawki 23%. Pomimo świadczenia usług korzystających ze zwolnienia spółka była czynnym podatnikiem. W lipcu, już po dokonaniu rozliczenia podatku i złożeniu deklaracji do US, dotarło do firmy kilka faktur zakupu z czerwca 2017 roku. Czy spółka posiada prawo do odliczenia VAT z faktur zakupu z datą zakupu z czerwca? A jeżeli takie prawo przysługuje czy urzędy nie stosują zawężających interpretacji ograniczając takie prawo?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli zakupy dokonane w czerwcu, których faktury spółka otrzymała w lipcu służą wykonywanym czynnościom opodatkowanym, to spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z tych faktur.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 lipca 2017 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) uchwalona 1 grudnia 2016 roku, która wprowadza zmiany szczególnie istotne dla podmiotów działających w branżach finansowej i ubezpieczeniowej. Wprowadzone zmiany obejmują wykreślenie ust. 13 - 14 oraz zmianę brzmienia ust. 15 w art. 43 ustawy o VAT. Skutkiem zmian dla krajowych przedsiębiorców świadczących usługi pośrednictwa w ubezpieczeniach, jest konieczność opodatkowania przedmiotowych usług według stawki właściwej tj. 23%.

Jednocześnie brak zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku ze świadczonymi usługami. Wynika to z brzmienia przepisów art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W opisanej sytuacji kluczowym jest zwrot „w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania działalności opodatkowanej”. Tym stwierdzeniem ustawodawca dał jasne wytyczne kiedy można dokonać odliczenia VAT - otóż tylko w sytuacji, kiedy zakupy służą czynnościom opodatkowanym.

Nieistotne jest kiedy zakupy te zostały dokonane, ani też kiedy spółka otrzymała faktury, ale sposób wykorzystania dokonanych nabyć. Jeżeli zatem dokonane w czerwcu zakupy służyły wykonywanym przez spółkę od lipca czynnościom opodatkowanym to spółka ma prawo do odliczenia VAT z tych faktur, jeżeli natomiast zakupy te służyły wykonywanym do końca czerwca czynnościom zwolnionym to prawo do odliczenia nie przysługuje.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7 (17) nabycie środków trwałych wykazujemy w pozycji 43 wartość netto, w pozycji 44 podatek naliczony. Nabycie towarów i usług pozostałych w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.