Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 30, 2017

Prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez podmiot który ma zawieszoną działalność

0 1162

Czy można odliczać VAT od faktur wystawionych przez podmiot, który ma zawieszoną działalność gospodarczą? W CEIDG widnieje wpis o zawieszeniu działalności, natomiast na stronie MF podmiot widnieje, jako podatnik VAT czynny. Nie wiadomo czy wcześniej kontrahent miał przerwy w VAT, jako podatnik czynny. Jakie kroki należy podjąć, aby nie mieć problemów?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik ma prawo do odliczenia podatku VAT jeżeli wystawiona faktura dokumentuje czynności faktycznie dokonane, spełnia określone w art. 106eustawy o VAT wymogi, dokonany zakup służy wykonywanym czynnościom opodatkowanym a Czytelnik nie ma podejrzeń, że transakcja może stanowić nadużycie podatkowe. Zdaniem Redakcji, Czytelnik dokonał wystarczających starań aby upewnić że ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta - podatnika VAT czynnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 1a. Co do zasady, w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma on jednak prawo, m.in. wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Z treści pytania nie wynika co było przedmiotem nabycia.

Z kolei, w myśl przepisu art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści powyższej regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a także jeżeli nie wystąpią wymienione w art. 88 ustawy przesłanki negatywne. Wśród wymienionych w tym przepisie okoliczności, zdarzeń czy dokumentów niedających prawa do odliczenia VAT nie zostały wymienione faktury wystawione przez podmiot wykreślony z VAT. Z opisu jednakże wynika, że na stronie MF podmiot widnieje jako podatnik VAT czynny. Niemniej, należy jednak pamiętać, że taka sytuacja (wykreślenie z rejestru jako podatnika VAT czynnego) może nastąpić w przypadku kontrahenta Czytelnika z uwagi na przepis art, 96 ust. 9a pkt 1 ustawy. Zgodnie bowiem z tym przepisem wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega także podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Jednakże, nawet w takiej sytuacji, jeżeli wystawiona przez taki podmiot faktura dokumentuje czynności które zostały faktycznie dokonane, spełnia wymogi określone w art. 106eustawy o VAT, zakup służy wykonywanym przez Czytelnika czynnościom opodatkowanym VAT oraz nie ma podejrzeń, że transakcja może stanowić nadużycie podatkowe to Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia VAT z takiej faktury.

Podatnicy na stronie Ministerstwa Finansów mogą sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Usługa ta daje jednocześnie możliwość wydruku komunikatu wskazującego status podmiotu w VAT. Czytelnik dokonał takiego sprawdzenia, z którego wynika, że kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT (dobrze byłoby także posiadać taki wydruk w dokumentacji). Dodatkowo, w dalszym ciągu można na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy wystąpić do naczelnika urzędu właściwego dla kontrahenta podatnika z wnioskiem o potwierdzenie czy jest on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny niemniej, zdaniem Redakcji, nie jest to konieczne, bowiem Czytelnik dokonał wystarczających starań aby upewnić że ma prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta, tj. podatnika VAT czynnego, oczywiście przy założeniu, że zostały spełnione wymienione powyżej warunki określone w art. 86 ust. 1, faktura spełnia wymogi formalne oraz nie wystąpiły wymienione w art. 88 ustawy przesłanki negatywne.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 88, art. 96 ust. 9a pkt 1 i art. 96 ust. 13 ustawy o VAT oraz art. 14a ust.1 i 3, 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej.