Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

December 1, 2013

Prawo do odliczenia VAT zapłaconego z tytułu importu konia do Polski

0 906

Spółka wydzierżawiła ogiera od kontrahenta z Izraela. Ogier będzie przebywał w stadninie. Będzie służył do reprodukcji i treningów. Nasze konie sprzedajemy ze stawką VAT 8%, czyli posiadamy sprzedaż opodatkowaną. Przy odprawie celnej Spółka zapłaciła VAT importowy. Na cele odprawy kontrahent napisał umowę i fakturę proforma, która nie będzie księgowana. Odprawa celna zamknęła się zgłoszeniem importowym VAT-IM A. Spółka nie posiada faktury handlowej. Czy na podstawie tych dokumentów (umowa, faktura proforma, VAT-IM A, dowód wpłaty VAT importowego) można odliczyć VAT z tytułu importu zwierzęcia?

ODPOWIEDŹ

Tak, mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Deklarację importową VAT-IM składają podatnicy rozliczający import towarów zgodnie z art.33b ustawy o podatku od towarów i usług, czyli stosujący pojedyncze pozwolenie na zastosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu. Deklarację tę składa się w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później niż przed dniem złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy. Podatek zapłacony na podstawie deklaracji importowej podlega odliczeniu poprzez wykazanie w deklaracji VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10 pkt 2b i ust.11 ustawy o VAT).

Generalną zasadę regulującą prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawiera art.86 ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Przywołana regulacja wskazuje, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:

-  odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz

-  towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W zadanym pytaniu informujecie Państwo, że wydzierżawiony ogier będzie służył do reprodukcji i treningów, a Państwa działalność polega na sprzedaży koni, opodatkowanej stawką VAT 8%. Jeżeli zatem wydzierżawiony przez Państwa ogier będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i nie będzie wykorzystywany do czynności zwolnionych od VAT, mają Państwo prawo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego. Bez znaczenia dla prawa do odliczenia pozostaje fakt, iż nie są Państwo właścicielami ogiera. Prosimy pamiętać, że w przypadku, gdyby ogier tylko częściowo służył do wykonywania czynności opodatkowanych, prawo do odliczenia przysługuje tylko w tej części.

W opisanym przypadku należy również zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli polski podatnik nabywa usługi od podatnika zagranicznego, to zgodnie z art.28b ustawy o podatku od towarów i usług usługi te są uznawane za świadczone na terytorium Polski i na podstawie art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT świadczenie to stanowi import usług, a usługobiorca ma obowiązek rozliczenia podatku należnego od takiej transakcji. A zatem z tytułu wydzierżawienia ogiera od kontrahenta z Izraela mają Państwo obowiązek wykazania importu usług.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy