Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

November 2, 2014

Prawo do odliczenia zapłaconego VAT na podstawie poświadczonego zgłoszenia celnego

0 1103

Nasza Spółka dokonuje importu towarów. Odprawa celna jest dokonywana w imieniu i na rzecz Spółki przez upoważnionego agenta celnego - przedstawiciela bezpośredniego, w rozumieniu przepisów celnych. Przedstawiciel, po pobraniu PZC (strona internetowa organu celnego), przesyła go naszej spółce drogą elektroniczną – format xml. Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT na podstawie wydruku poświadczonego zgłoszenia celnego (PZC)?

ODPOWIEDŹ

Poświadczenie zgłoszenia celnego (PZC) jest dokumentem celnym w rozumieniu art. 86 ust. 2 pkt 2 lit a) ustawy o podatku od towarów i usług. Upoważnia zatem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importowanych towarów, a Spółka posiadała ww. dokument celny.

UZASADNIENIE

Zasady i prawidłowość odliczenia kwoty podatku naliczonego zostały uregulowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). I tak na mocy wskazanego art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przy czym w myśl art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) w przypadku importu towarów – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przy czym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku opisanym powyżej będzie powstawać nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (art. 86 ust. 10b pkt 1). Zatem z powyższych przepisów wynika, że czynny podatnik podatku od towarów i usług (w tym przypadku Państwa Spółka) może zrealizować prawo jakim jest obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego pod warunkiem, że :

  • zakupy (import towarów) mają związek ze sprzedażą opodatkowaną/czynnościami opodatkowanymi,

  • Spółka posiada dokumenty uprawniające ją do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W Państwa przypadku będą to dokumenty celne.

W takim przypadku Spółka będzie mogła zrealizować prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importowanych towarów a Spółka posiadała ww. dokumenty celne.

Należy zauważyć, iż zgodnie z Instrukcją Obsługi i Stosowania Elektronicznych zgłoszeń Celnych w Procedurach Przywozowych – dla Podmiotów poświadczenie zgłoszenia celnego (PZC) stanowi elektroniczne zgłoszenie celne dostarczone przez zgłaszającego, z uwzględnieniem ewentualnie dokonanych sprostowań i korekt, poświadczone przez system teleinformatyczny w rozumieniu art. 199 Rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Na poświadczenie to składają się adnotacje urzędu o dacie i czasie przyjęcia zgłoszenia oraz o dacie i czasie zwolnienia towaru oraz podpis elektroniczny generowany przez system teleinformatyczny. PZC jest dokumentem tworzonym w ramach operacji zwolnienia towaru do procedury. Jest dokumentem celnym zastępującym zgłaszającemu poświadczoną przez organ celny papierową kartę 8 zgłoszenia celnego dokonywanego na formularzu SAD.

Reasumując należy zatem uznać, że otrzymane od przedstawiciela Państwa Spółki przekazem elektronicznym poświadczenia zgłoszeń celnych będą stanowić dokumenty celne i Spółka będzie mogła dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT.

Dagmara Kamieńska