Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

July 26, 2018

Prawo do odzyskania VAT przez Gminę od wydatków na modernizację miejskiej biblioteki publicznej

0 1092

Gmina jest uprawniona do odliczenia całego podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku Biblioteki z uwagi na fakt, iż nabycie związane jest późniejszą dzierżawą budynku.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2018 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.264.2018.2.AR

Sytuacja Podatnika

Gmina utworzyła X. X jako instytucja kultury posiada odrębną osobowość prawną i jest odrębnym od Gminy podatnikiem VAT. W skład X wchodzi m.in. Miejska Biblioteka Publiczna. Obecnie przeprowadzana jest rozbudowa oraz modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w celu nadania jej nowych funkcji wraz z wyposażeniem niniejszej biblioteki oraz wyposażeniem zagospodarowania terenu. Budynek należy do Gminy i zostanie wydzierżawiony na rzecz X na czas nieokreślony. Czynsz dzierżawny zostanie tak skalkulowany, aby umożliwić zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych. Przedmiotowa inwestycja jest realizowana z zamiarem jej późniejszego wydzierżawienia X na podstawie umowy cywilnoprawnej. Na fakturach związanych z realizacją inwestycji jako nabywca wskazana jest/będzie Gmina.

Czy Gminie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na opisane w przedstawionym zdarzeniu przyszłym remont i modernizację budynku Biblioteki, który Gmina będzie wydzierżawiać na rzecz X?

Stanowisko Dyrektora

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Pamiętać również należy, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym).

Analiza przywołanych powyżej regulacji prawnych, prowadzi do stwierdzenia, że w sytuacji gdy Gmina realizuje przedmiotową inwestycję z zamiarem dzierżawy, to przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z remontem oraz modernizacją budynku Biblioteki. Spełniona bowiem została podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z remontem i modernizacją budynku Biblioteki przysługuje Gminie pod warunkiem nieistnienia przesłanek negatywnych ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

W konsekwencji Gmina będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na opisane w przedstawionym zdarzeniu przyszłym remont i modernizację budynku Biblioteki, który Gmina będzie wydzierżawiać na rzecz X.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.