Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

July 5, 2013

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodów osobowych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży

0 838

Spółka będzie miała prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wykupu samochodów osobowych po zakończeniu trwania umowy leasingowej w celach handlowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2013 nr ITPP2/443-88/13/RS.

Sytuacja podatnika

Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i sprzedaży artykułów mleczarskich. Zawarła i będzie zawierała w przyszłości umowy leasingu m.in. samochodów osobowych. W latach 2013 - 2014 po zakończeniu umów leasingu, zamierza wykupić od finansującego samochody osobowe w celu ich dalszej odsprzedaży. Ze względu na skalę przewidywanych transakcji traktować będzie handel samochodami osobowymi jako swoją poboczną działalność gospodarczą. Pomimo braku w umowie Spółki wyraźnego wskazania możliwości wykonywania działalności polegającej na sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów osobowych i furgonetek, rzeczywiście będzie prowadzić działalność w tym zakresie.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z wykupem, po zakończeniu trwania umów leasingu, samochodów osobowych w celach handlowych, będzie przysługiwało jej prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym oraz na podstawie przepisu art. 86a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z treści art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, jak i art. 86a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego od nabytych samochodów osobowych dotyczy takich przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy prawa organ podatkowy stwierdził, że skoro nabyte samochody osobowe będą przeznaczone – jak wynika z treści wniosku – do dalszej odsprzedaży w 2013 r. Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu pod warunkiem, iż nie zajdą wyłączenia określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższe prawo będzie przysługiwać również w 2014 r., o ile przepis art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług wejdzie w życie i nie ulegnie zmianie jego treść.

Podstawa prawna: art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o transporcie drogowym, art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 toku o podatku od towarów i usług (wg stanu prawnego na dzień 01-01-2014 roku).