Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 4, 2014

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z motorem żużlowym

0 849

Zawodnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 100% od motoru oraz części do tego motoru: opon, silnika, paliwa, sprzęgła, ramy, itp. bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i złożenia informacji VAT-26, bowiem wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 października 2014 roku nr ILPP1/443-604/14-4/JSK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Zawodnik, czynny podatnik podatku VAT, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zawodowego uprawiania sportu. Do tego celu kupuje motory, części do tych motorów, jak: silnik, rama, opony, sprzęgła itp. Motor biorący udział w wyścigach jest specjalnie skonstruowaną do tego celu maszyną. Wiele elementów różni się od zwykłego jednośladu poruszającego się po drogach. Motory spalają czysty spirytus metylowy, czyli metanol. Ponadto nie są wyposażone ani w skrzynię biegów, ani w hamulce. Nie jest to również maszyna dalekobieżna: pojemność baku wynosi średnio 1,5-2 litra paliwa. Wprawdzie prędkość motoru wyjątkowo sprawnie przyspiesza. Motor nie posiada licznika kilometrów, startera, rejestracji, hamulców, może skręcać tylko w lewą stronę. Nie można się nim poruszać po drogach publicznych, tylko na torach. Służy wyłącznie do zawodów i treningów na torach.

Motory zostały nabyte: w 2013 roku oraz w lutym 2014 roku. Motorem nie można poruszać się po drogach publicznych, ze względu na brak dowodu rejestracyjnego, hamulca, startera, licznika przebiegu kilometrów, ale konstrukcja jego umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Motory, które nabył Zawodnik, nie podlegają rejestracji w wydziale komunikacji.

Wątpliwości Zawodnika w rozpatrywanej sprawie budzi kwestia prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z motorem oraz częściami do tego motoru tj. opony, silnik, paliwo, sprzęgło, rama, itp.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż skoro nabyte przez Zawodnika motory nie posiadają licznika kilometrów, startera, hamulców, mogą skręcać tylko w lewą stronę, nie można się nimi poruszać po drogach publicznych, tylko na torach i są używane tylko do prowadzenia działalności gospodarczej oraz nie można nimi jeździć rekreacyjnie lub prywatnie, zatem nie dotyczą ich wymogi uregulowane przepisami szczególnymi zawartymi w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem nie spełniają kryteriów do uznania ich za pojazdy w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdyż nie są one przeznaczone do poruszania się po drodze. Zatem nie stanowią one również pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 2 pkt 34 ww. ustawy.

Natomiast Zawodnik spełnia warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy, gdyż jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyte motory oraz ich części wykorzystywane są wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Prawo do odliczenia przysługuje Zawodnikowi, o ile nie występują ograniczenia wynikające z art. 88 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.