Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

June 30, 2015

Prawo do zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów

0 986

Dnia 31 października 2014 roku została wystawiona faktura sprzedaży na indyjską firmę 1685 EURO. Płatność została dokonana także 31 października 2014 roku. Dnia 20 maja 2015 roku otrzymałam IE599 do tej faktury. W międzyczasie został wykazany VAT 23% krajowy. Kiedy zastosować stawkę 0% na eksport - w październiku poprzez korektę VAT-7, czy obecnie w deklaracji bieżącej za maj 2015 oraz kiedy skorygować VAT 23%?

ODPOWIEDŹ

Otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę w terminie późniejszym, niż wynika to z art.41 ust.6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), upoważnia podatnika do korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym uzyskał komunikat IE599.

W deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2015 powinni Państwo wykazać eksport towaru ze stawką 0% oraz odpowiednio skorygować in minus wykazaną wcześniej z tego tytułu sprzedaż krajową z należnym podatkiem VAT 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.41 ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Dokumentem potwierdzającym wywóz towarów za granicę jest w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, wówczas nie wykazuje tej dostawy w deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art.41 ust.7 UPTiU).

Z treści pytania wynika, że nie posiadali Państwo dokumentu potwierdzającego wywóz towarów za granicę w dacie 25-go listopada 2014 (tj. w terminie na złożenie deklaracji VAT-7 za miesiąc październik), jak również w dniu 25-go grudnia, dlatego też w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2014 należało tę dostawę wykazać jako dostawę krajową i opodatkować krajową stawką podatku VAT (w tym przypadku 23%).

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony powyżej upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art.41 ust.9 UPTiU).

W Państwa przypadku prawo do dokonania korekty podatku VAT należnego z tytułu dostawy towaru do Indii powstało w rozliczeniu za miesiąc maj 2015, gdyż w tym miesiącu otrzymali Państwo komunikat IE599, który potwierdza wywóz towarów za granicę, a tym samym upoważnia do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla tej dostawy.

Dorota Mróz

Biegły Rewident