Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

March 15, 2018

Prawo do zwolnienia podmiotowego technika dentystycznego

0 1308

Technik dentystyczny wykonujący protezy dentystyczne może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2018 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.596.2017.2.JN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy. Prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawy protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych. Działalność niniejsza sklasyfikowana jest w Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej pod kodem 32.50.Z (Produkcja urządzeń, instrumentów oraz wyrobów medycznych, włączając dentystyczne). Oprócz wykonywania ww. czynności Wnioskodawca nie wykonuje innej sprzedaży. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy. Prowadzi on działalność ponad 20 lat.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości dalszego korzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa art. 113 ust. 1 ustawy, w przypadku wykonywania czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy.

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – zwanej dalej ustawą – zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Stosownie do art. 113 ust. 2 ustawy – do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:

  1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

  2. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

    1. transakcji związanych z nieruchomościami,

    2. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,

    3. usług ubezpieczeniowych

    – jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

  3. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy – zwalnia się od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.

W tym miejscu należy podkreślić, że jak wynika z art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy (wskazane w tym przepisie wyjątki nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że Wnioskodawca wykonując jedynie czynności zwolnione od podatku, jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, pod warunkiem, że Wnioskodawca nie zacznie wykonywać czynności wskazanych w art. 113 ust. 13 ustawy.

Podsumowując, w związku z wykonywaniem czynności zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy Wnioskodawca może nadal korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa art. 113 ust. 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 14 oraz art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.