Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

March 31, 2014

Prawo Gminy do odliczenia VAT w związku z inwestycją na cmentarzu komunalnym

0 934

W związku z realizacją inwestycji na cmentarzu komunalnym Gmina rozważa możliwość odzyskania VAT związanego z kosztami inwestycji. Obecnie na podstawie umowy o administrowanie cmentarzem komunalnym sprawami dotyczącymi wykopywania mogił oraz pobieraniem opłat rezerwacyjnych za miejsce pochówku na cmentarzu zajmuje się Spółka komunalna ze 100 % udziałem Gminy. Faktury za te czynności wystawiane są na Spółkę i dochody wpływają na jej rachunek. Czy Gmina może upoważnić swoją Spółkę do wystawiania w jej imieniu faktur za rezerwację miejsca pochówku na cmentarzu, tak aby dochody z rezerwacji wpływały na rachunek Gminy? Opłata za wykopanie mogiły w dalszym ciągu wpływałaby na rachunek Spółki. Siedziby Spółki oraz Gminy są od siebie nieco oddalone i zależy nam, aby wszelkie formalności związane z pochówkiem odbywały się w jednym miejscu.

ODPOWIEDŹ

Jeżeli Gmina zleci usługi administrowania, czy pobierania opłat spółce komunalnej, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z cmentarzem komunalnym, ponieważ wydatki te związane będą z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zasadniczo, za podatników nie uznaje się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują m. in. sprawy cmentarzy gminnych (art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym).

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami.

Tak więc, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jak wynika z pytania Czytelnika, na podstawie umowy o administrowanie cmentarzem komunalnym sprawami dotyczącymi wykopywania mogił oraz pobieraniem opłat rezerwacyjnych za miejsce pochówku na cmentarzu zajmuje się Spółka komunalna ze 100 % udziałem Gminy. Faktury za obie wymienione wyżej czynności wystawiane są na Spółkę i dochody wpływają na jej rachunek. W związku z realizacją inwestycji na cmentarzu komunalnym Gmina rozważa możliwości odzyskania VAT związanego z kosztami inwestycji. Aby nastąpiła taka możliwość musi wystąpić sprzedaż opodatkowana po stronie Gminy. Pytanie dotyczy możliwości upoważnienia przez Gminę swojej Spółki do wystawiania w jej imieniu faktur za rezerwację miejsca pochówku na cmentarzu tak, aby dochody z rezerwacji wpływały na rachunek Gminy. Opłata za wykopanie mogiły w dalszym ciągu wpływałaby na rachunek Spółki.

Świadczone przez Gminę usługi cmentarne należą do jej zadań własnych (art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Świadczenie usług cmentarnych odbywa się w oparciu o umowy cywilnoprawne pomiędzy Gminą a odbiorcami przedmiotowych usług. Świadcząc powyższe usługi Gmina może zlecić usługi administrowania, utrzymania czystości i porządku, czy pobierania opłat zarządcy, który wszelkie podejmowane czynności w zakresie usług cmentarnych powinien wykonywać w imieniu Gminy i na jej rzecz, wskutek czego na wystawianych fakturach VAT i/lub paragonach za świadczenie usług cmentarnych jako sprzedawca powinna być wskazana Gmina.

Należy podkreślić, że nie ma przeszkód, aby Spółka komunalna wystawiała faktury VAT w imieniu i na rzecz Gminy z tytułu pobieranych opłat za rezerwację miejsca pochówku na cmentarzu. Wówczas, jako sprzedawca widnieć będzie Gmina, zaś Spółka wystąpi w charakterze wystawcy faktur.

W takich przypadkach Gmina wykazuje w swoich rejestrach sprzedaży oraz deklaracjach dla podatku od towarów i usług otrzymywane kwoty wynagrodzenia za usługi cmentarne i rozlicza z tego tytułu podatek należny. W związku z wykonywaniem przez zarządcę wskazanych powyżej usług, Gmina, na podstawie zawartej umowy, jest zobowiązana do zapłaty wynagrodzenia z tego tytułu. Należy także podkreślić, że zarówno wszelkie usługi cmentarne jak i opłaty np. za wykopywanie mogił, czy udostępnianie miejsca do pochówku zmarłych nie są zwolnione z podatku VAT.

Reasumując, w każdym przypadku, jeżeli Gmina zleci usługi administrowania zarządcy - Spółce z o.o., a ona w imieniu Gminy i na jej rzecz będzie wykonywała czynności opodatkowane, Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z cmentarzem komunalnym, ponieważ wydatki te związane będą z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W takim przypadku zostanie spełniona przesłanka o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, bowiem nabywane towary i usługi służą wykonywanym przez Gminę czynnościom opodatkowanym. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone wydanymi interpretacjami indywidualnymi, np. z 12.12.2011 r. Nr IPTPP1/443-796/11-5/MS, z 08.10.2013 r. Nr IPTPP4/443-526/13-5/JM przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, czy z 12.12.2013 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy Nr ITPP1/443-1102/13/DM.

Iwona Porez