Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

July 2, 2012

Prawo spadkobiercy do ubiegania się o zwrot VAT od materiałów budowlanych

0 924

Spadkobierczyni przysługuje prawo ubiegania się o zwrot części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które poniosła wspólnie z mężem, zarówno na podstawie faktur wystawionych na męża Wnioskodawczyni jak i na podstawie faktur wystawionych na Wnioskodawczynię po dniu śmierci męża.

 

Wynika to z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB2/415-274/12-2/AK z 8 czerwca 2012 roku.

Stan faktyczny

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się Wnioskodawczyni, która otrzymała w darowiźnie od swojej matki gospodarstwo rolne. W 2002 roku mąż Wnioskodawczyni otrzymał pozwolenie na rozbudowę domu mieszkalnego o nową część mieszkalną. Rozbudowa z uwagi na chorobę męża oraz to, że otrzymywał on niską rentę, przeprowadzana była bardzo powoli z pieniędzy Wnioskodawczyni. Faktury do dnia śmierci męża, czyli do połowy 2010 roku były wystawiane na jego nazwisko a po jego śmierci na Wnioskodawczynię.

Małżonkowie mieli wspólnotę majątkową. Faktury na nazwisko męża nie zostały wcześniej rozliczone. Nie doszło do sprawy spadkowej, a zatem dom należy teraz do Wnioskodawczyni i dwóch synów.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może otrzymać zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych zakupionych w związku z rozbudową domu, udokumentowanych zarówno tymi fakturami, które były wystawione na jej męża przed jego śmiercią, jak i tymi wystawionymi na Wnioskodawczynię po śmierci męża.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

„Zgodnie z art. 7 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej.

W oparciu o art. 97 § 1 w zw. z art. 97 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobierca osoby, która poniosła wydatki wskazane w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, przejmuje także - odpowiednio - majątkowe prawa spadkodawcy (…).Nie może budzić wątpliwości, iż prawo zwrotu części wydatków jest prawem majątkowym, skoro dotyczy określonej kwoty pieniężnej. Nie można przy tym ograniczać uprawnienia spadkodawcy do otrzymania kwoty zwrotu w sytuacji, gdy stosowny wniosek w tym przedmiocie został złożony przez spadkodawcę. Skoro bowiem sytuacja prawna spadkodawcy była jasno w podanym zakresie określona przez ustawodawcę, a złożenie wniosku o zwrot powodowało jedynie realizację istniejącego uprawnienia, to prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy stosowny wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca.”

Biorąc pod uwagę powyższe, organ podatkowy stwierdził, że Wnioskodawczyni jako spadkobierczyni, przysługuje prawo ubiegania się o zwrotu części podatku VAT z tytułu wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które poniosła ona wspólnie z mężem zarówno na podstawie faktur wystawionych na męża Wnioskodawczyni jak i na podstawie faktur wystawionych na Wnioskodawczynię po dniu śmierci męża.

Podstawa prawna: art. 97 §1 i art. 97 §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa; art.7 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych

wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.