Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

March 3, 2015

Prawo wystawienia faktury przed dokonaniem transakcji

0 856

Wystawienie faktury przed dokonaniem dostawy towarów, zgodnie z prawem obowiązującym w 2013 roku, było działaniem nieprawidłowym i niezgodnym z obowiązującymi wówczas przepisami.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2015 roku nr IBPP4/443-523/14/PK.

Sytuacja Podatnika

Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wykonywanie robót ogólnobudowlanych, instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz handlu. Dnia 31 grudnia 2013 roku spółka wystawiła fakturę dokumentującą sprzedaż telefonów komórkowych z dnia 29 stycznia 2014 roku, która to faktura zostały wystawiona w EUR, jednocześnie nie dokumentowała ona otrzymanej zaliczki. Na potrzeby wyznaczenia kwoty podatku od towarów i usług w złotych polskich zastosowany został kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, tj. z 30 grudnia 2013 roku.

  1. Czy kurs, jaki został zastosowany w fakturze, dla przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na złote polskie uzasadniony normą prawną zapisaną w art. 31a ust. 2 ustawy o VAT jest prawidłowy?

  2. Czy faktura wystawiona 31 grudnia 2013 roku dokumentująca dostawę towarów w dniu 29 stycznia 2014 roku nie jest fakturą pustą?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Ustosunkowując się do przedstawionego zdarzenia organ podatkowy objaśnił jakie elementy powinna zawierać faktura oraz w jakim terminie winna być wystawiona. Słusznie zauważył, że dla czynności wskazanych we wniosku nie został przewidziany wcześniejszy termin wystawienia faktury (możliwość wystawienia faktury przed momentem dokonania dostawy). Sytuacja taka mogłaby mieć bowiem miejsce, gdy przed wydaniem towaru dokonano zapłaty, np.: zaliczki, raty czy przedpłaty.

Zatem wystawienie faktury przez Spółkę przed dokonaniem dostawy towarów, było działaniem nieprawidłowym i niezgodnym z obowiązującymi wówczas przepisami. Mając na uwadze, że dla dostawy którą zrealizował Wnioskodawca nie przewidziano możliwości wystawiania faktur przed powstaniem obowiązku podatkowego winien on zastosować ogólne zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych tj. według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W konsekwencji dla przeliczenia wartości wyrażonych w walucie obcej w przedmiotowej fakturze winien zastosować średni kurs NBP z 28 stycznia 2014 tj. ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Odnośnie zaś kwestii czy przedmiotowa faktura jest „fakturą pustą” to należy zauważyć, że przepisy w zakresie podatku VAT nie zawierają definicji tego pojęcia. Potocznie za faktury takie uznaje się faktury o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Należy zauważyć, że w momencie wystawienia faktury tj. 31 grudnia 2013 roku nie sposób było powiązać przedmiotowej faktury z jakąkolwiek dokonaną dostawą. Dlatego też z chwilą wystawienia tej faktury była ona faktura „pustą”.

Podstawa prawna: art. 31a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.