Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

September 9, 2011

Premia pieniężna nie jest wynagrodzeniem za usługę

0 1012

Spółka otrzymująca premię pieniężną nie będzie świadczyć usługi i nie jest zobowiązana do wystawiania z tego tytułu faktury VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji numer IPPP3/443-656/11-4/JF z 1 sierpnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Hurtownia artykułów instalacyjno - sanitarnych i budowlanych zawarła z niektórymi kontrahentami - dostawcami towarów umowy, na podstawie których otrzymuje premie pieniężne (bonusy) za zrealizowanie odpowiedniego poziomu zakupu towarów. Za uzyskanie przez Spółkę w danym roku określonego w umowie poziomu zakupów, wypłacana jest przez dostawców premia pieniężna. Pomiędzy dostawcą i odbiorcą (Spółką) nie dochodzi do usług wzajemnych. Otrzymane premie (bonusy) nie są związane z konkretną dostawą i konkretną fakturą. Wysokość premii pieniężnej uzależniona jest od przekroczenia wielkości netto zakupu towarów w okresie rozliczeniowym ustalonym w umowie.

Premia pieniężna naliczona jest od wartości netto faktur za dokonanie uzgodnionego poziomu zakupów, za które zapłacono w określonym terminie. Otrzymanie premii uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków łącznie tj. zrealizowania określonej wielkości zakupu towarów i zapłaty w terminie za te dostawy.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy otrzymane premie pieniężne (bonusy) za roczne (okresowe) osiągnięcie odpowiedniego poziomu obrotów rodzą obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

W przedstawionych okolicznościach, premia pieniężna (bonus) otrzymana przez Spółkę od dostawcy, nie jest w żaden sposób związana ze świadczeniem wzajemnym, bowiem Spółka poza dokonaniem zakupów, za które zapłaciła, nie podjęła żadnej innej czynności. Tym samym należy uznać, iż wskazane we wniosku premie pieniężne (bonusy) nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie przez Spółkę jakiejkolwiek usługi na rzecz Jej dostawców, a jedynie są swoistą nagrodą za zrealizowane obroty. Wobec tego uznać należy, iż we wskazanych okolicznościach, Spółka otrzymująca premię pieniężną nie będzie świadczyć usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Zatem, a takiej sytuacji nie znajduje zastosowania art. 106 ust. 1 ustawy i Spółka nie jest zobowiązana do wystawiania z tego tytułu faktury VAT.

Podstawa prawna: art.8 ust.1, art.106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Komentarz

Problem opodatkowania premii pieniężnych jest tematem wielu kontrowersji i niejednolitych interpretacji organów podatkowych. Omawiana interpretacja indywidualna jest zgodna z linią orzecznictwa sądów administracyjnych, które twierdzą, że otrzymanie premii pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale stoi w sprzeczności z wieloma interpretacjami Ministra Finansów, w tym z interpretacją ogólną nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 z 30 grudnia 2004 roku. W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów odmówił wydania nowej interpretacji ogólnej, a zatem podatnikom nie pozostaje nic innego jak zwrócić się o interpretację indywidualną w tym zakresie.