Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

July 1, 2011

Produkcja na powierzonym materiale

0 3572

Otrzymujemy materiał od kontrahenta zagranicznego do produkcji butelek plastikowych. Po wyprodukowaniu wysyłamy przetworzony towar do tego samego klienta, który powierzył materiał. W jaki sposób to zewidencjonować pozabilansowo, mam tylko ilość i nie będę miała wartości; przyjąć jeden do jeden (1 kg - 1 zł)?

Z treści pytania wynika, że firma polska świadczy usługi na materiale powierzonym jej przez kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej. Taki sposób współpracy jest bardzo często spotykany w obrocie wewnątrzunijnym, a usługi wykonywane przez polską firmę traktowane są jako usługi świadczone na ruchomym majątku rzeczowym.

Miejscem świadczenia tych usług zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) jest siedziba usługobiorcy. W świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 UPTiU przemieszczenia towarów, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione. Dostawa materiału powierzonego przekazanego przez kontrahenta z UE pomimo tego, że nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powinna być wykazywana w deklaracji INTRASTAT - Przywóz z kodem rodzaju transakcji 11 (uszlachetnianie) w wartości statystycznej. W celu wyliczenia wartości statystycznej niezbędne jest aby na dokumencie dostawy kontrahent zagraniczny podał ilość i wartość powierzonego materiału.

Przy wywozie przetworzonych powierzony materiałów w deklaracji INTRASTAT - Wywóz należy wykazać ilość i wartość powracającego materiału z kodem rodzaju transakcji 51 w wartości statystycznej podwyższonej o cenę usługi przerobu.

Ze względu na szczególny charakter tych transakcji należy zwrócić uwagę na kwestie związane z ich dokumentowaniem i ewidencjonowaniem. Przepisy nakładają na podatników szereg obowiązków związanych z dokumentowaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych. Obowiązek ten ciąży głównie na podatnikach, wykonujących czynności, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a przywóz bądź wywóz towarów z tym związanych ma charakter tymczasowy.

W przypadku przywozu towarów do Polski w celu wykonania na nich usług podatnicy zgodnie z art. 109 ust. 9 UPTiU są obowiązani prowadzić ewidencję otrzymywanych towarów zawierającą w szczególności datę ich otrzymania, dane pozwalające na identyfikację towarów oraz datę wydania towaru po wykonaniu usługi przez podatnika.

Materiał powierzony nie podlega ewidencji księgowej, natomiast powinien być ewidencjonowany pozabilansowo. Sposób ewidencji pozabilansowej jest dowolny, tzn. może być to tylko ewidencja ilościowa bądź ewidencja ilościowo-wartościowa, przy czym wartość jest wykazywana najczęściej tylko w walucie obcej. Jeśli powierzony materiał ma jednakową,stałą cenę wyrażoną w walucie obcej, to wystarczy prowadzić tylko ewidencję ilościową.

Jeśli natomiast ceny powierzonego materiału są różne, to wówczas należy prowadzić ewidencję ilościowo-wartościową, gdyż w dużej mierze ułatwi to wypełnianie deklaracji INTRASTAT. Najprostszym i najczęściej stosowanym w praktyce rozwiązaniem jest prowadzenie poza systemem księgowym magazynu materiału powierzonego.

Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o rachunkowości UoR inwentaryzacją drogą spisu z natury obejmuje się również znajdujące się w jednostce składniki aktywów, będące własnością innych jednostek, powierzone jej do sprzedaży, przechowania, przetwarzania lub używania, powiadamiając te jednostki o wynikach spisu.

Obowiązek ten nie dotyczy jednostek świadczących usługi pocztowe, transportowe, spedycyjne i składowania. Materiał powierzony powinien być zinwentaryzowany na koniec okresu sprawozdawczego, a wyniki inwentaryzacji są przekazywane firmie będącej właścicielem materiału.

Ewidencja odpadu materiałowego

Pozostałe po wykonaniu usługi odpady materiału powierzonego, jeżeli są bezużyteczne i bezwartościowe stanowią odpady technologiczne nieużytkowe podlegające likwidacji. W związku z powyższym nie są one przedmiotem obrotu czyli czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

REASUMUJĄC

O sposobie ewidencji pozabilansowej materiału powierzonego jednostka decyduje sama. W dużej mierze sposób ewidencji uzależniony jest od tego, czy mamy do czynienia z materiałem jednorodnym o stałej cenie, czy też o różnych cenach. Prowadzona ewidencja ma ułatwiać sporządzanie deklaracji i zestawień oraz rozliczenie wyników inwentaryzacji powierzonego materiału

Dorota Mróz

Biegły Rewident