Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 31, 2012

Projekt podniesienia atrakcyjności szkolnictwa a prawo do odliczenia VAT

0 933

Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia VAT naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na podniesieniu atrakcyjności szkolnictwa w powiecie.

 

Tak orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 27 grudnia 2011 roku nr IBPP4/443-1774/11/EJ.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca realizuje projekt, którego celem jest poprawa oferty edukacyjnej szkół o profilu zawodowym oraz zwiększenie ich atrakcyjności poprzez realizację szkolnych programów rozwojowych. Efektem projektu ma być:

• wzrost satysfakcji uczniów z jakości nauczania w szkole,

• podniesienie ich motywacji do dalszego kształcenia zawodowego i osobistych aspiracji,

• wzrost pewności siebie,

• nabycie umiejętności pracy w grupie,

• wyzwalanie inicjatyw i aktywnej postawy uczniów,

• podniesienie wśród uczniów umiejętności radzenia sobie z problemami w nauce i w życiu społecznym.

W związku z realizacją ww. projektu Wnioskodawca dokonuje zakupów usług i towarów, które nie będą w żadnym zakresie związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, składa deklarację VAT-7. Uczniowie biorą udział w projekcie nieodpłatnie a efekty powstałe w tracie realizacji projektu nie zostaną nikomu przekazane.

Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem o prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do ww. projektu.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zatem podatnik mógł obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych inwestycji, inwestycje te muszą być związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz opis stanu faktycznego stwierdzić należy, iż nie zostanie spełniona przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji ww. projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonania czynności opodatkowanych, generujących podatek należny.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.