Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ROZLICZENIA VAT

March 1, 2018

Prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu

0 1352

Czy dla urzędu powinien być jeden ogólny za dany miesiąc rejestr sprzedaży i jeden rejestr zakupu, czy też mogą być rejestry cząstkowe (tzn. kilka sprzedaży i kilka zakupu)? Czy przedmiot opodatkowania w rejestrze sprzedaży może być określony jako rodzaj dochodu budżetowego np. „czlu” - czynsz za lokale użytkowe, a w rejestrze zakupu jako paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków np. „4260” - Zakup energii (paragraf ten obejmuje opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej i innej, gazu oraz wody), „4210” - zakup materiałów i wyposażenia. Czy taka szczegółowość, byłaby wystarczająca?

ODPOWIEDŹ

Dla urzędu obowiązuje jeden ogólny rejestr zakupów i rejestr sprzedaży. Rejestry cząstkowe Czytelnik może prowadzić dla własnych potrzeb. Czytelnik nie musi szczegółowo opisywać, jakie towary i usługi zostały sprzedane bądź nabyte na podstawie konkretnej faktury, niemniej z ewidencji powinno wynikać, jaka czynność jest przedmiotem opodatkowania. Zatem, zdaniem Redakcji, nie ma przeszkód, aby w ewidencjach przedmiot opodatkowania był określony jako : „czlu”- czynsz za lokale użytkowe, czy w ewidencji zakupu : „4210” - zakup materiałów i wyposażenia

Jednocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2018 roku podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Rejestr sprzedaży i zakupów VAT przesyłają do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT.

UZASADNIENIE

Na podstawie dokonanych czynności podlegających opodatkowaniu należy prowadzić ewidencje zakupu i sprzedaży.

Podatnicy (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Przedmiotem opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług są czynności podlegające opodatkowaniu:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

  2. eksport towarów,

  3. import towarów na terytorium kraju,

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Opodatkowanie VAT dotyczy również:

  • nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa,

  • nieodpłatnego świadczenia usług dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika,

  • dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca,

  • importu usług.

Przepisy ustawy o VAT nie określają,jak szczegółowo należy określać przedmiot opodatkowania w rejestrach VAT.

Zatem za zgodne z przepisami prawa można uznać posługiwanie się ogólnymi pojęciami czynności podlegających opodatkowaniu, np. dostawa towarów na terytorium kraju, świadczenie usług na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), nabycie towarów pozostałych, nabycie środków trwałych itp. Nie będzie zatem również błędem zaproponowane przez Czytelnika określenie przedmiotu opodatkowania.

W obecnym stanie prawnym powyższe ewidencje należy prowadzić w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych zgodnie ze wskazanymi przez Ministerstwo formatami ewidencji, które znajdują się na stronie //www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 5, art. 7, art.8, art. 109 ust. 3 i ust. 8a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.), art. 3 pkt 4 i 5, art. 193 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.  Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.)