Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 16, 2017

Przebudowa bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii a proporcjonalne odliczenie VAT

0 1051

Nie istnieje prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu przebudowy bloku operacyjnego i oddziału intensywnej terapii gdyż działalność bloku SP ZOZ służyć będzie wyłącznie działalności zwolnionej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lipca 2017 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.165.2017.2.AGW

Sytuacja Podatnika

SP ZOZ jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczy sprzedaż usług medycznych w wysokości 98% oraz sprzedaż usług opodatkowanych 2%, tj. wynajem pomieszczeń oraz sprzedaż usług gastronomicznych. W chwili obecnej „pisze” wniosek na przebudowę bloku operacyjnego Oddziału Intensywnej Terapii. SP ZOZ prosi o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej kwalifikalności VAT, czy mając na uwadze art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług SP ZOZ może odzyskać tylko 2% VAT naliczonego, pozostałe 98% VAT naliczonego należy traktować jako koszt kwalifikowany.

W związku z przebudową bloku operacyjnego i Oddziału Intensywnej Terapii SP ZOZ będzie ponosił wydatki dotyczące wyłącznie czynności związanych ze sprzedażą zwolnioną. SP ZOZ będzie miał możliwość przypisania wydatków, które będzie ponosił w związku z wskazaną przebudową wyłącznie do czynności związanych z „przebudową”.

Blok operacyjny i Oddział Intensywnej Terapii będzie świadczyć wyłącznie usługi zwolnione od podatku czyli usługi medyczne. Czy SP ZOZ może odzyskać tylko 2% VAT naliczonego, pozostałe 98% stanowi koszt kwalifikowany?

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W konsekwencji należy przede wszystkim ustalić, jaka część ogólnych wydatków związanych z prowadzoną działalnością będzie związana z czynnościami opodatkowanymi, jaka część będzie związana z czynnościami związku z którymi nie będzie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz jaką część będą stanowiły wydatki związane jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi jak i zwolnionymi z podatku VAT. Zatem obowiązkiem Wnioskodawcy w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Wnioskodawca ma zatem obowiązek odrębnego określenia, czy podatek wynikający z otrzymanych faktur związany będzie z czynnościami opodatkowanymi czy też zwolnionymi, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.

Jeżeli dokonanie bezpośredniej alokacji nie jest możliwe, czyli w przypadku gdy dokonane zakupy służą obu rodzajom działalności, podatnik może odliczyć tylko tę część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. A zatem zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli jako „zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną”.

W rozdziale 4 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług ( Dz. U. z 2013 r., poz. 1656) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu. W § 8 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia określono katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy.

Skoro Wnioskodawca na etapie ponoszonych wydatków może bezpośrednio powiązać określone wydatki z czynnościami zwolnionymi to nie ma w ogóle prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż efekty inwestycji będą wykorzystywane wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Nie będzie przysługiwał również zwrot podatku, gdyż środki, o których mowa we wniosku, nie są środkami wskazanymi w powołanym rozporządzeniu.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.