Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

January 17, 2017

Przebudowa drogi przez Gminę a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 999

Gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu usług przebudowy drogi gminnej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2017 roku nr 1061-IPTPP1.4512.677.2016.1.JD

Sytuacja Podatnika

Gmina korzystając ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zamierza dokonać przebudowy drogi gminnej. W ramach zamówienia publicznego, po przeprowadzeniu przetargu Gmina, zawarła z firmą umowę na wykonanie przedmiotowej inwestycji. W związku z wykonaniem usług (robót budowlanych) wykonawca wystawił Gminie fakturę VAT ze stawk1 VAT 23%.

Zakup wymienionych usług budowlanych stanowi realizacje zadania własnego Gminy.

Z wykorzystaniem zakupionej usługi podatnik nie będzie prowadził jakiejkolwiek sprzedaży opodatkowanej i nie będzie ujmował faktur wystawionych przez wykonawce robót drogowych w ewidencji zakupów VAT. Czy podatnikowi przysługuje prawo obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w fakturach wystawionych podatnikowi przez wykonawce opisanej inwestycji drogowej?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Należy zauważyć, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami podatku od towarów i usług jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie zostanie spełniony, bowiem zakup wymienionych usług budowlanych stanowi realizację zadania własnego Gminy określonego w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym. Wnioskodawca dokonał zakupu usługi wyłącznie w celu wykonywania zadań własnych Gminy i to konkretne zadanie realizować będzie nieodpłatnie na rzecz mieszkańców. Ponadto z wykorzystaniem zakupionej usługi Wnioskodawca nie będzie prowadził jakiejkolwiek sprzedaży opodatkowanej. Wobec powyższego, należy stwierdzić, że Gmina będzie nabywała towary i usługi celem zrealizowania przedmiotowej inwestycji, nie jako podatnik podatku VAT lecz jako organ władzy publicznej, a efekty realizacji inwestycji będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Podstawa prawna: 15 ust. 6 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.