Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 21, 2018

Przebudowa placu zabaw przez miasto a VAT

0 951

Miasta nie ma prawa do zwrotu podatku naliczonego w związku z przebudową placu zabaw, gdyż zakupy dokonane w ramach inwestycji nie wiążą się z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 sierpnia 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.603.2018.1.RSZ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020 otrzymał dofinansowanie dla zadania pn.: „…”. Zadanie polega na przebudowie placu zabaw wraz z budową boiska z urządzeniami siłowni zewnętrznej, urządzeniami rekreacyjno-zabawowymi oraz elementami malej architektury. W obecnym czasie jak również w przyszłości Miasto nie będzie dokonywać żadnych czynności opodatkowanych z tyt. udostępnienia placu zabaw, siłowni zewnętrznej i boiska. Przebudowana strefa rekreacji będzie ogólnodostępna dla mieszkańców jak i turystów. Faktury, dokumentujące poniesione wydatki, w związku z realizowanym projektem są/będą wystawiane na Wnioskodawcę. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Infrastruktura rekreacyjno-turystyczna, która powstanie w ramach realizacji projektu nie jest i nie będzie wykorzystywana przez Miasto U. do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Miasto nie będzie pobierało jakichkolwiek opłat tytułem udostępnienia infrastruktury powstałej w ramach realizacji projektu.

Czy Miasto U. jako podmiot realizujący zadania wymienione w pkt 74 i jednocześnie otrzymujące dofinansowanie w ramach PROW 2014-2020 będące podatnikiem VAT ma możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz jego zwrot?

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Elementy placu zabaw a Klasyfikacja Środków Trwałych

Stanowisko Dyrektora

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie zostały spełnione, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Tym samym, z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu. Tym samym, Wnioskodawca nie ma możliwości otrzymania zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Zaznaczyć również należy, że Wnioskodawca w stosunku do opisanego we wniosku stanu faktycznego nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu podatku jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów i usług, ponieważ finansowanie zadania, o którym mowa we wniosku nie stanowi środków wskazanych w tym rozporządzeniu.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.