Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

December 3, 2015

Przedawnienie zobowiązań VAT Spółki a wygaśnięcie zobowiązań osób trzecich

0 998

Za zaległości VAT Spółki jawnej urząd przeniósł odpowiedzialność na wspólników. Jeśli zobowiązania VAT Spółki ulegną przedawnieniu, to czy urząd będzie nadal prowadził egzekucję z majątku wspólników?

ODPOWIEDŹ

Nie, jeżeli należność VAT Spółki jawnej ulegnie przedawnieniu, to skutki tego przedawnienia przechodzą na osobę trzecią, czyli wspólników. Odpowiedzialność osoby trzeciej nie może trwać dłużej, niż odpowiedzialność samej Spółki.

UZASADNIENIE

W myśl art. 107 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w przypadkach i w zakresie przewidzianych w Rozdziale 15„Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich” za zaległości podatkowe podatnika odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem również osoby trzecie.

W omawianym przypadku odpowiedzialność podatkowa osób trzecich obejmuje swoim zakresem (zgodnie z art. 115 § 1 Ordynacji) wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariuszy spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej. Podmioty te odpowiadają całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe spółki solidarnie ze spółką. Natomiast zakres przedmiotowy obejmuje zaległości VAT Spółki jawnej i wspólników, które wynikają z jej działalności, za które wymienione osoby trzecie odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie ze Spółką i pozostałymi wspólnikami. Ustalenie wysokości należności VAT Spółki, określane jest w decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, w myśl art. 108 § 1 Ordynacji. Decyzja dotyczy określenia wysokości VAT Spółki, jak i odpowiedzialności wspólników.

Należy jednak zauważyć, iż egzekucja zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej może być prowadzona dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku Spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, o czym mówi art. 108 § 4 Ordynacji.

Tematyka przedawnienia m.in. VAT uregulowana jest w art. 70 Ordynacji podatkowej. Podstawowym czasem realizacji podatków jest okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Wystąpienie, któregokolwiek z wymienionych w art. 70 § 2-6 czynników spowoduje zawieszenie bądź przerwanie biegu terminu dochodzenia VAT, a co za tym idzie wydłuży się czas dochodzenia tych zobowiązań. Wyjątek od zasady stanowią zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, które to nie ulegają przedawnieniu, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Trzeba dodać, iż przedawnienie jest jedną z form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego ( art. 59 § 1 pkt 9 Ordynacji podatkowej). Po upływie przedawnienia organ podatkowy nie może domagać się od Spółki zapłaty przedawnionego podatku, chyba że organ zabezpieczył te zobowiązania hipoteką lub zastawem. Zaznaczyć trzeba, że los zobowiązania głównego podzielają powstałe odsetki za zwłokę od przedawnionego podatku.

W przypadku zobowiązań wynikających z decyzji o odpowiedzialności osób trzecich przedawnienie może nastąpić po upływie 3 lat od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej (art. 118 § 2 Ordynacji). Oczywiście w przypadku tych zobowiązań może nastąpić przerwanie biegu terminu przedawnienia lub jego zawieszenie, zgodnie z art. 70 § 2 pkt 1, §3 i 4 Ordynacji podatkowej. Jednak zauważyć trzeba, że w przypadku zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności osób trzecich termin biegu przedawnienia po jego przerwaniu wynosi 3 lata.

Podkreślić trzeba, że mając na uwadze art. 59 § 1 pkt 9 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe podatnika wygasa w całości lub w części wskutek przedawnienia, co w konsekwencji powoduje również wygaśnięcie zobowiązania osoby trzeciej.

W orzecznictwie sądów administracyjnych ( wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2005 roku sygn. akt FSK 1876/04) przyjmuje się stanowisko, że jeśli należność samego zobowiązanego uległa przedawnieniu i nie jest on już zobowiązany do zapłaty należności wskutek wygaśnięcia, to skutki w postaci braku obowiązku zapłaty tejże należności przez osobę trzecią są takie same jak dla głównego zobowiązanego. Tak więc odpowiedzialność osoby trzeciej nie może trwać dłużej, niż odpowiedzialność samego zobowiązanego. Jednak może się zdarzyć, że odpowiedzialność osoby trzeciej może trwać krócej niż odpowiedzialność samego zobowiązanego.

Konkludując, wskutek przedawnienia zobowiązań VAT Spółki jawnej, wygasło zobowiązanie wynikające z decyzji o odpowiedzialności wspólników Spółki, a co za tym idzie organ egzekucyjny nie może prowadzić egzekucji, jeżeli obowiązek podatkowy wygasł.

Paulina Pawluk