Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

September 1, 2014

Przedawnienie zobowiązań wynikających z przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie

0 1163

Prowadziłem działalność gospodarczą w spółce cywilnej. Po rozwiązaniu spółki pozostał do zapłaty VAT. Urząd przeniósł odpowiedzialność na mnie i na byłego wspólnika. Kiedy urząd utraci prawo dochodzenia zaległości VAT od wspólników?

ODPOWIEDŹ

Przedawnienie zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej tj. m.in. wspólników spółki cywilnej, następuje po 3 latach od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności osoby trzeciej. Jeżeli bieg terminu przedawnienia zostanie przerwany, to termin biegu przedawnienia po jego przerwaniu wynosi następne 3 lata.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W sytuacji opisywanej przez Czytelnika na czas dochodzenia zaległego podatku VAT zlikwidowanej Spółki mają wpływ zdarzenia opisane w art. 70 Ordynacji podatkowej. Zaistnienie tych zdarzeń wydłuża możliwość żądania urzędu do zapłaty zaległego VAT.

I tak:

  • rozłożenie zaległości na raty wydłuża ten czas o okres od dnia wydania decyzji rozkładającej zaległość na raty do dnia płatności ostatniej raty w związku z zawieszeniem biegu terminu przedawnienia,

  • ogłoszenie upadłości – powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia i biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego,

  • zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony – w tym przypadku bieg terminu przedawniania również zostaje przerwany i biegnie na nowo po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

W przypadku kiedy egzekucja do majątku spółki stała się bezskuteczna, urząd poprzez przeniesienie w drodze decyzji odpowiedzialności na osoby trzecie tzn. wspólników może dochodzić zaległości VAT spółki przy czym decyzję o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, można wydać pod warunkiem, że od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, nie upłynęło 5 lat.

Dochodzenie z majątku wspólników reguluje art. 118 § 2 Ordynacji podatkowej. Zapis tej normy prawnej wyznacza również czas dochodzenia zobowiązań podatkowych od osoby trzeciej. Od końca roku, w którym doręczono decyzję o odpowiedzialności i po upływie 3 lat zobowiązanie wynikające z decyzji przedawnia się. Natomiast jeśli w trakcie tego okresu będzie miało miejsce rozłożenie na raty lub zostanie zastosowany środek egzekucyjny bieg terminu przedawnienia wydłuża się odpowiednio:

  • w przypadku rozłożenia na raty – o czas trwania decyzji o rozłożeniu na raty,

  • w przypadku ogłoszenia upadłości – o czas trwania upadłości,

  • przypadku zastosowania środka egzekucyjnego – bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany i biegnie na nowo od dnia następnego po zastosowaniu środka egzekucyjnego.

Należy dodać, iż zarówno rozłożenie na raty, ogłoszenie upadłości, jak i zastosowanie środka egzekucyjnego, może wydłużyć czas dochodzenia przez urząd tych zobowiązań tylko na okres następnych 3 lat, czyli maksymalnie czas dochodzenia przez urząd od byłych wspólników zobowiązań z przeniesienia odpowiedzialności wynosi 6 lat.

Moment przedawnienia może też skrócić przedawnienie zobowiązań VAT na podmiocie głównym, czyli na Spółce. Brak zaległości głównej powoduje wygaśnięcie zobowiązania wynikającego z przeniesienia odpowiedzialności. Sytuacja taka może mieć miejsce np. kiedy stwierdzono, że zobowiązanie VAT Spółki przedawnia się z końcem roku 2014. Decyzję o przeniesieniu odpowiedzialności na Wspólników wydano w roku 2012 i nawet jeśli przerwano bieg terminu przedawnienia urząd może rościć sobie prawo dochodzenia tego zobowiązania od wspólników tylko do 31 grudnia 2014 roku. Z końcem 2014 roku zobowiązanie spółki z tytułu VAT wygaśnie wskutek przedawnienia i jednocześnie ustanie możliwość dochodzenia tego zobowiązania ze wspólników. Także egzekucja z majątku wspólników w przytoczonym przykładzie będzie trwała od 2012 roku do końca 2014 roku, czyli tylko trzy lata.

Małgorzata Pereczkowska