Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

February 2, 2014

Przegląd techniczny rezerwowych kas fiskalnych i zasady ich stosowania

0 1514

Stosuję ewidencję za pomocą kas rejestrujących w 2 punktach sprzedaży, posiadam też kasę rezerwową. Kasa rezerwowa nie była jeszcze użytkowana. Skoro jej nie użytkuję czy muszę dokonać przeglądu technicznego i jak ustalić jego termin? Jakie sankcje grożą za brak przeglądu technicznego? Czy mogę dowolnie przemieszczać kasę rezerwową w razie awarii kas podstawowych między moimi dwoma punktami sprzedaży, jakie są ogólne zasady stosowania tych kas?

ODPOWIEDŹ

Na podstawie § 33 obowiązującego od dnia 1 kwietnia rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących:

  • obowiązkowego przeglądu technicznego kasy dokonuje się nie rzadziej niż co 2 lata, z zastrzeżeniami, (ust. 1),

  • termin pierwszego, obowiązkowego przeglądu technicznego liczony jest od dnia fiskalizacji kasy (ust. 3),

  • termin określony w ust. 1 i 2 liczony jest zgodnie z przepisami art. 12 § 3-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (ust. 4).

Zgodnie z art. 12 § 4 i 5 Ordynacji, terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień,a jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Za przestrzeganie terminowego przeglądu kasy odpowiedzialny jest wyłącznie użytkownik tej kasy. Podatnik, który nie wywiązuje się z tego obowiązku naraża się na konsekwencje finansowe określone w artykule 111 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, jeśli podatnik w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, zobowiązany jest do zwrotu odliczonej lub otrzymanej z urzędu kwoty wydatkowanej na zakup tej kasy rejestrującej. Serwis fiskalny musi dokonać przeglądu technicznego w terminie 5 dni od otrzymania zlecenia od podatnika (§ 31 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Zatem, w myśl przywołanej regulacji § 33 ust.1, 3 i 4 rozporządzenia, w celu wyznaczenia daty kolejnego przeglądu technicznego bierzemy pod uwagę datę fiskalizacji kasy, a ponieważ termin ten w chwili obecnej liczony jest w latach, termin ten będzie wyznaczała ta sama data, po upływie 2 lat, licząc od dnia fiskalizacji lub daty, w której został wykonany poprzedni przegląd techniczny. W porównaniu do poprzednio obowiązujących przepisów nowe sformułowanie stanowi bardzo duże ułatwienie dla przedsiębiorców. W praktyce wynika z niego, że okresowe badania techniczne mogą być dokonane częściej niż raz na 24 miesiące (aktualnie serwisy proponują podatnikom przeglądy nawet co 12 miesięcy, za opłatą mniejszą niż przegląd wykonany jednorazowo - co 2 lata, dodatkowo stosując też inne udogodnienia). Jeśli więc firma jest akurat w okresie czasowej stagnacji finansowej, albo podatnik zaplanował wyjazd, z aktualnych przepisów jasno wynika, że może zgłosić kasę fiskalną do przeglądu wcześniej niż po upływie 2 lat od ostatniej zleconej kontroli. Takie precyzyjne sformułowanie kwestii terminu daje każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej komfort, że nie spóźni się z przeglądem, ponieważ może go zlecić wcześniej, w dogodnym dla siebie terminie.

Stosowanie rezerwowej kasy fiskalnej obłożone jest takimi samymi warunkami, jak stosowanie kasy podstawowej, a zatem, m.in.:

  • muszą one spełniać te same kryteria i warunki techniczne określone rozporządzeniem z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące,

  • drukowane przez kasy paragony oraz raporty fiskalne dobowe powinny zawierać wszystkie wymagane informacje,

  • program pracy kasy musi również posiadać określone rozporządzeniem funkcje, które jednocześnie uniemożliwiają niepożądane działania kasy np. anulowanie paragonu po jego akceptacji,

  • za dzień i miesiąc, w których prowadzona była sprzedaż ewidencjonowana na kasie rezerwowej, należy drukować raporty dobowe i miesięczne,

  • kasy te podlegają fiskalizacji i zgłoszeniu danych dotyczących kasy w terminie 7 dni do naczelnika urzędu skarbowego w celu nadania numeru ewidencyjnego,

  • poddawane są obowiązkowemu przeglądowi technicznemu,

  • w przypadku zakończenia pracy w trybie fiskalnym podlegają obowiązkowi odczytania ich pamięci fiskalnej.

Skoro podlegają takim samym obowiązkom jak kasy podstawowe, to również korzystają z tych samych przywilejów, czyli po spełnieniu określonych rozporządzeniem warunków, podatnikom, którzy zakupią kasę rezerwową w tym samym czasie, co kasę podstawową przyznaje się taką samą ulgę, jak na kasę podstawową. Jest to 90% wartości netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł.

Niestety, nie jest możliwe szybkie przenoszenie kasy pomiędzy punktami sprzedaży. Należy zauważyć, że kasa rezerwowa pracuje w takim samym systemie jak kasa podstawowa. Paragon musi spełniać wszystkie warunki określone dla kasy podstawowej. Oznacza to, że na paragonie musi zostać uwidoczniony adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku, gdy w punkcie sprzedaży mamy więcej niż jedno stanowisko kasowe, paragon powinien zawierać informację o kolejnym numerze kasy i oznaczenie kasjera. Powyższe nie oznacza jednak, że nie jest możliwe przeniesienie kasy fiskalnej z punktu do punktu. W przypadku zmiany miejsca instalacji kasy należy, zgodnie z § 14 ust. 5 i 6 rozporządzenia w sprawie kas, w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca używania kasy, poinformować o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy (załącznik nr 2 do rozporządzenia). Należy również zapewnić dokonanie zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnić dokonanie zmiany danych zapisanych w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po dokonanej zmianie kasa będzie używana, dlatego należy niezwłocznie wezwać w tym celu serwis.

Wioletta Gramis