Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 5, 2011

Przekazanie budynku na cele osobiste a VAT

0 1119

Czynności wycofania z działalności gospodarczej i przekazania na potrzeby osobiste budynku, który został wprowadzony do tej działalności gospodarczej bez prawa do odliczenia VAT, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wynika to z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 15 października 2010 roku (nr IBPP1/443-753/10/AW)

Sytuacja podatnika (zdarzenie przyszłe)

W roku 2000 podatnik wprowadził prywatny budynek mieszkalny do działalności gospodarczej, bez prawa do odliczenia podatku VAT. Przez cały okres użytkowania podatnik nie poniósł żadnych wydatków na jego ulepszenie czy modernizację, lecz pokrywał tylko bieżące koszty utrzymania budynku. Na dzień złożenia wniosku, budynek jest wykazany w księgach rachunkowych jako inwestycje, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości. Podatnik planuje wycofać budynek z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na cele osobiste, a następnie podarować go wnukowi.

Zadane pytanie do Izby Skarbowej brzmiało: Czy w przedstawionym stanie faktycznym wycofanie budynku z działalności gospodarczej będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Uzasadnienie Izby Skarbowej

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie budynku z działalności gospodarczej mieści się w pojęciu dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy VAT, wobec czego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz ze względu na spełnienie warunków wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a, dostawa ta korzysta ze zwolnienia.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał jednak, że planowane wycofanie nieruchomości na cele osobiste Wnioskodawcy nie jest dostawą towarów określoną w art. 7 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy VAT. Co prawda nieodpłatnego przekazania budynku – a więc w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towaru – dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części.

W konsekwencji planowane wycofanie nieruchomości na cele osobiste Wnioskodawcy podlega wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT, zatem kwestia dotycząca korzystania tej czynności ze zwolnienia od podatku okazała się bezprzedmiotowa.