Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 30, 2015

Przekazanie majątku przedsiębiorstwa między małżonkami a prawo do odliczenia podatku VAT

0 878

Różnorodność przekazanych pojazdów samochodowych między małżonkami oraz sposób użytkowania tych pojazdów daje prawo do odliczenia podatku VAT z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z ustawy.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 sierpnia 2015 roku nr IBPP2/4512-446/15/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą na składnikach otrzymanych z majątku firmy prowadzonej przez małżonka. Małżonek przekaże część samochodów i nieruchomość wybudowaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca na dzień przekazania będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem i rodzajem prowadzonej działalności będzie głównie wynajem przejętych środków trwałych. Otrzymany majątek będzie związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przekazanie przez małżonka pojazdów będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług - stawką podstawową 23%. Składniki majątku nie będą stanowiły przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od przekazanych samochodów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż Przedsiębiorcy będzie przysługiwało, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej przekazanie przez małżonka pojazdów samochodowych na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż na dzień przekazania Przedsiębiorca będzie podatnikiem podatku VAT oraz przekazany majątek będzie związany z czynnościami opodatkowanymi. Prawo do odliczenia będzie jednakże podlegało ograniczeniom wynikającym z art. 86a, art. 88 oraz art. 90 ww. ustawy. Tym samym z uwagi na różnorodność przekazanych pojazdów samochodowych, tj. samochody osobowe, samochody spełniające i niespełniające warunki określone w art. 86a ust. 9 ww. ustawy oraz sposób użytkowania tych pojazdów w firmie, prawo do odliczenia może być ograniczone przepisami ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.