Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

April 1, 2015

Przekazanie nieodpłatnie bonów dla najuboższych rodzin a podatek VAT

0 880

Rokrocznie w okresie wielkanocnym organizujemy w Gminie bony towarowe na produkty spożywcze dla najuboższych rodzin. Kupujemy je taniej od właścicieli sklepów lub otrzymujemy bezpłatnie. Wartość bonów wynosi od 150 zł do 250 zł, przekazujemy je nieodpłatnie osobom prywatnym. Jak należy rozliczyć w 2015 roku w VAT opisaną sytuację.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie, tj. dana czynność wykonana została przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT, oraz czynność ta została ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z pytania, Czytelnik z okazji Świąt Wielkanocnych ma zamiar przekazać nieodpłatnie bony towarowe osobom prywatnym. Pytanie dotyczy rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu tego przekazania. Bon towarowy to dokument uprawniający jego posiadacza do nabycia towarów w oznaczonym terminie, w określonym przedsiębiorstwie. Bony towarowe najczęściej kupowane są z okazji świąt czy jubileuszy przez zakłady pracy i wydawane pracownikom. Przekazanie czy sprzedaż bonów, które uprawniają do bezgotówkowego zakupu towarów nie stanowi ani dostawy towarów, ani świadczenia usług i tym samym nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych VAT.

Towarem, na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określa się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy). Oznacza to, iż zakres pojęcia towaru nie obejmuje znaku legitymacyjnego, jakim jest bon towarowy.

Zatem bon nie jest towarem, lecz tylko dokumentem zastępującym środek pieniężny, którym można zapłacić za nabywane towary. Sprzedaż czy przekazanie bonów nie stanowi też świadczenia usług. Bon jest jedynie dowodem uprawniającym do skorzystania z wybranego świadczenia w przyszłości, jednak samo przekazanie bonu nie może być utożsamiane z wykonaniem tego świadczenia. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dopiero w momencie realizacji bonu przez klienta, tj. w momencie zakupu na jego podstawie towarów, pojawia się obowiązek podatkowy w zakresie czynności dostawy towarów na rzecz osoby, która jest dysponentem bonu.

Tak więc planowana przez Gminę czynność nieodpłatnego przekazania bonów z okazji Świąt nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie będzie mieścić się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Karol Zen